"Cud jednej nocy" - wystawa trwa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władze gminy Węgierska Górka zapraszają na wystawę pt. "Cud jednej nocy". Prezentuje ona fotograwie z czasu budowy słynnego obektu religijnego.

Cisiec kośćiół

 Przypomnijmy, że z budowy kościoła, postawionego w ciągu doby 5 listopada 1972 roku, Cisiec zasłynął kiedyś na całą Polskę. Władze komunistyczne nie chciały wydać pozwolenia na tą budowę, ale wydały zgodę na postawienie domu dwurodzinnego na działce Władysława Śleziaka. Wiosną tamtego roku zbudowano jego fundamenty. Podczas stawania pierwszej ściany urzędnicy wstrzymali budowę. W październiku ze strony władz padło ultimatum. Sprzedaż lub natychmiastowa rozbiórka. Mieszkańcy postanowili, że zbudują kościół w ciągu doby. Uczynili tak rzeczywiście, pomimo próśb i gróźb ze strony funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Prace kontynuowano nawet o odcięciu prądu. Udało się. Po 24 godzinach świątynia była gotowa. Wobec pojawiających się gróźb jej zburzenia świątyni, mieszkańcy przez dwa lata nocami pełnili przy niej dyżury. Legalizacja inwestycji nastąpiła dopiero w 1979.
Ekspozycję można zwiedzać od 2 do 27 października w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę