Dzieło z Hermanic w znanej pracowni konserwatorskiej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obraz Matki Bożej Słowa Bożego z kościoła w Ustroniu-Hermanicach trafił do znanej pracowni konserwatorskiej w Krakowie. To unikatowe dzieło z XVIII wieku często przemalowywano. Czy okaże się, co kryje się pod jego wierzchnimi warstwami?

Obraz Hermanice

Wizerunek dotąd wisiał nad ołtarzem kaplicy Kościoła Dominikanów w Hermanicach. Teraz zajmują się nim specjaliści Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, gdzie pod kierunkiem dr. Jarosława Adamowicza rozpoczęły się specjalistyczne badania wizerunku, a na jego miejscu umieszczono kopię, autorstwa Wacława Sobieraja.

O nim

Hermanicki wizerunek Matki Boskiej namalowano na desce lipowej. Było to najprawdopodobniej w XVIII wieku. Do Ustronia został przywieziony z klasztoru dominikańskiego w Gidlach. Tam z kolei znalazł się podczas II wojny światowej, sprowadzony z Kresów Wschodnich.Wizerunek wzorowany jest na rzymskim obrazie Matki Boskiej Śnieżnej – Salus Populi Romani (117×79 cm) z VI w. przechowywanym w Cappella Paolina w Bazylice Santa Maria Maggiore. W granicach sarmackiej Polski propagowany był szczególnie po Soborze Trydenckim (1545 – 1563). Wiele kopii miało podobną genezę jak hermanicka, oraz późniejszą drogę. Powstały na kresach, skąd sprowadzane były w trakcie zawieruchy wojennej lub tuż po niej.
Obraz Matki Bożej „Słowa Bożego” został przekazany w depozyt dominikanom w Hermanicach w marcu 1992 r. Od tej pory przy tym wizerunku sprawowana jest eucharystia, wierni modlą się na różańcu, zanosząc prośby do Boga przez wstawiennictwo NMP Hermanickiej.

Błogosławieństwo „z nieba”

Hermanicki obraz z pokładu helikoptera pobłogosławił Jan Paweł II 22 maja 1995 r. ,w drodze z Ołomuńca do Skoczowa. Papież, przelatując nad hermanicką łąką, pozdrowił wiernych i podarował różańce, rozrzucając je z okna helikoptera.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę