Już 14 kwietnia br. w sobotę pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku.
Pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca (ok. godz. 13:30), pociąg wykona dodatkowy kurs na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec, dedykowany szczególnie mieszkańcom Żywiecczyzny.
Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935 oraz lat 1960-1964, pokona fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.
Nie bez powodu przejazd pociągu Retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy. W ramach przejazdu planowane są postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych. W Żywcu przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka planowany jest happening promocyjny i poczęstunek regionalnymi przysmakami.
Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Obecnie, dzięki staraniom Stowarzyszenia Kolej Beskidzka na trasie został wznowiony sezonowo-weekendowy ruch pasażerski i trwają prace nad Studium Wykonalności rewitalizacji linii w celu przywrócenia regularnych połączeń kolejowych. O walorach tej trasy świadczy również fakt, że budowa infrastruktury, ze względu na ukształtowanie terenu, przysporzyła projektantom i budowniczym sporych trudności. Dzięki temu teraz, z okna pociągu retro, będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. Impreza promocyjna z oczekiwanie na pociąg na terenie żywieckiego dworca rozpocznie się o godzinie 12:30.
Zabytkowy pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 09:46. Przyjazd do stacji Sucha Beskidzka zaplanowano na godzinę 10:53 a do Żywca na godzinę 13:09. Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 16:00 i zakończą w Chabówce o 19:06.
W trakcie pobytu zostanie uruchomiony dodatkowy przejazd na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec. Odjazd ze stacji Żywiec o godz. 13:49, przyjazd o godz. 15:02. Bilet na trasie Żywiec – Węgierska Górka – Żywiec (tam i powrót) w cenie 20 zł będzie dostępny u obsługi pociągu.
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.
Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego.
W razie pytań lub zainteresowania wykonaniem reportażu w pociągu lub podczas eventu na dworcu kolejowym w Żywcu prosimy o informację zwrotną lub o kontakt telefoniczny:
tel. 737 814 648, 660 002 950 (Hubert Maślanka – SKB)
tel. 698-587-287 (Łukasz Wideł - SMKNS),
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.
Osoby, który nie zdążyły nabyć biletów na kwietniowy przejazd zabytkowym składem, będą miały możliwość skorzystać z majowego kursu, o którym napiszemy niebawem.