Tatrzańska Świątynia Lodowa upamiętnia wizytę Królowej Elżbiety II - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsza zimowa atrakcja kulturalna Tatr Wysokich – Tatrzańska Świątynia Lodowa – otwiera swoje podwoje już po raz jedenasty. Po budowlach lodowych inspirowanych architekturą z różnych zakątków świata, w tym roku lodowa kopuła inspirowana jest wyjątkową osobowością i ma brytyjski akcent.

 

Już od dzis, 17 listopada, można wejść do kopuły na Hrebienioku, która kryje w sobie lodową budowlę inspirowaną architekturą Westminster Abbey z Londynu. Od 1066 roku jest on symbolem brytyjskiej tożsamości, monarchii, a u nas w Tatrach Wysokich upamiętnienia wyjątkowych chwil. „24 października 2008 roku odwiedziła Hrebienok brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też w hołdzie dla jej ekscelencji i jednocześnie jej następcy, Króla Karola III, na Hrebienku powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana Westminster Abbey. Świątynią, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich” – powiedział menedżer Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, Lukáš Brodanský.

Wspaniały hołd złożony brytyjskiej monarchini w Tatrach Wysokich docenił również Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - Nigel Baker. „To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach, które nasza królowa odwiedziła 15 lat temu. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się zobaczyć Opactwo Westminsterskie z lodu. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających. To coś, co nas łączy. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów, wierzę też, że wielu Słowaków zainspiruje się do odwiedzenia Wielkiej Brytanii. Nasze kraje są ze sobą bardzo blisko, a turystyka i kultura będą między nami jak ludzki most.“ Ambasador odsłonił także tablicę pamiątkową upamiętniającą wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich, która po zamknięciu Świątyni Lodowej znajdzie swoje nowe miejsce na Hrebienku.

Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej tradycyjnie uważane jest także za symboliczne otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich. „Miejmy nadzieję, że sezon zimowy będzie jak najlepszy, a odwiedzający znajdą w Tatrach wszystko, czego szukają. Piękną przyrodę, możliwość uprawiania sportów, wspaniały relaks i wypoczynek. Wierzymy, że brytyjski akcent, również dzięki wzmocnionemu połączeniu lotniczemu Tatr z Londynem, sprowadzi do nas więcej gości z Wielkiej Brytanii, którzy odkryją Tatry jako wyjątkową destynację turystyczną,“ powiedziała Lucia Blašková, dyrektor OOCR Región Vysoké Tatry. 

Głównym budowniczym Tatrzańskiej Świątyni Lodowej był tradycyjnie Adam Bakoš, pod którego okiem pracowali rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Wchodząc do kopuły jako pierwsza ukaże się zachodnia strona opactwa, środkowa część to widok na północną stronę tej znanej na całym świecie budowli. Dopełnieniem lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne wykonane z lodu, stanowiące stylowy punkt fotograficzny. Przed wejściem do kopuły zwiedzający mogą obejrzeć wystawę zdjęć upamiętniających wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich.

Częścią Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest także wystawa miniaturowych replik regaliów koronacyjnych, które podarowało bezpośrednio Opactwo Westminsterskie. Pięknym dodatkiem jest także szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa, który również prezentuje w kopule kilka atrakcyjnych dzieł. Ciekawostką tego sezonu jest wykonany po raz pierwszy lodowy mechanizm specjalnych rowków, który codziennie w jednym z trzech miejsc wypuści jedną sygnowaną szklaną kulkę jako wyjątkowy souvenir i pamiątkę z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Godzina wypuszczenia kulki w trakcie sezonu będzie się zmieniać i zostanie opublikowana na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych ośrodka Vysoké Tatry – hory zážitkov (www.vt.sk).

Ciekawostki XI Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w liczbach:

  • 225 ton lodu
  • 1800 bloków lodu
  • 11,5 m – najwyższy punkt budowli
  • 25 m – średnica kopuły, w której znajduje się budowla

Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie czynna codziennie do 14 kwietnia 2024 r. Wstęp do obiektu jest bezpłatny. W sezonie zimowym w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbędzie się 12 koncertów i występów.

Głównym organizatorem Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest Región Vysoké Tatry, partnerami są spółka TMR, Ośrodek Vysoké Tatry, Gopass, Ice Art, Devold, Bergans, British Embassy Bratislava, Miasto Vysoké Tatry, Zepelin, Hyundai, Ministerstwo Transportu Republiki Słowckiej oraz Slovakia Travel.

 

Źródło tekstu i zdjęć: Mat. prasowe/ML

c Marek Hajkovsky foto Ladovy dom 2023 11

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę