Minęło 30 lat od wizyty Jana Pawła II w Skoczowie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś, w czwartek 22 maja, mija dokładnie 30 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Skoczowie. Chociaż Ojciec Święty spędził kilka godzin w miasteczku nad Wisłą, wizyta zapisała się złotymi zgłoskami w ponad 700-letniej historii Skoczowa, dla wielu osób stając się najważniejszym wydarzeniem w ogóle.

odwiedziny Jana Pawła II w Skoczowie

Podkreśla się nie tylko samą mszę świętą na Kaplicówce, w której uczestniczyło ponad 250 tysięcy wiernych, ale także ekumeniczny wymiar wizyty. Jan Paweł II złożył bowiem wizytę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Takie historie można policzyć na palcach jednej ręki.

„Wizyta głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w którymś z kościołów powstałych na gruncie Reformacji, na pewno jest czymś niezwykle rzadkim. W Polsce do tej pory dwaj papieże byli podejmowani w kościele Św. Trójcy w Warszawie (w 1991 r. – papież Jan Paweł II, a w roku 2006 – papież Benedykt XVI) i jeden raz – również w kościele Św. Trójcy – ale w Skoczowie, gdzie w roku 1995 zawitał papież Jan Paweł II” – można przeczytać na stronie internetowej skoczowskiej parafii.

Polski papież przyleciał do Skoczowa z Ołomuńca, gdzie 21 maja 1995 roku kanonizował Zdzisławę Czeską i Jana Sarkandra, urodzonego w Skoczowie. Helikopter z Ojcem Świętym wylądował na boisku Beskidu o 9.25. Papieża powitali nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy oraz burmistrz Skoczowa Witold Dzierżawski. Ulicami miasta przejechał papamobile w kierunku Kaplicówki, po drodze zatrzymując się w kościele Św. Trójcy. Na Kaplicówce czekał już na niego między innymi prezydent Lech Wałęsa z żoną Danutą.

W homilii papież mówił między innymi o tym, że „męczennicy mają nam wiele do powiedzenia”. – Jednak przede wszystkim oni pytają nas o stan naszych sumień. Pytają o naszą wierność własnemu sumieniu. Jak ważne jest więc, aby nasze sumienia były prawe, aby ich osądy oparte były na prawdzie, aby dobro nazywały dobrem, a zło – złem – mówił Jan Paweł II. Nie zabrakło także osobistych wątków. – Patrząc na was tutaj tak licznie zgromadzonych, oglądam raz jeszcze jako biskup Rzymu tę piękną ziemię śląską, którą nieraz dane mi było nawiedzać w mojej młodości, a później jako kapłanowi i biskupowi, a zwłaszcza jako metropolicie krakowskiemu. Dzisiaj witam tę ziemię ze szczególnym wzruszeniem, gdyż wpisana jest w nią także historia mojej własnej rodziny, zwłaszcza mojego ojca i starszego brata – przyznał papież.

Po mszy świętej Ojciec Święty odjechał w kierunku Bielska-Białej i Żywca.

Warto dodać, że wizytę papieża Jana Pawła II w Skoczowie przygotowywał zespół organizujący wizytę liczący 22 osoby, na którego czele stała Janina Żagan, ówczesna naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji i Zdrowia Urzędu Miejskiego, dziś starosta cieszyński. Po latach mówi o niemal ogromnym zaangażowaniu wielu osób, które przepracowały społecznie setki, jeżeli nie tysiące godzin, żeby wszystko zapiąć na przysłowiowy ostatni guzik.

– To było pospolite ruszenie, kto mógł, ten pomagał. Dziś to by było niewykonalne w takiej postaci, nikt by się nie zdecydował na pracę w tak krótkim czasie – ocenia po latach Janina Żagan.

Dobrą okazją, żeby powspominać dawne czasu będzie XXX edycja Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej. Właśnie na dziś na godz. 19.00 w Kościele Ewangelickim Świętej Trójcy zaplanowano koncert „Muzyka, co koi duszę”. Wystąpi Halina Młynkova z zespołem. Całości będzie towarzyszyć poezja księdza biskupa Pawła Anweilera. Honorowy patronat nad Panoramą objęła starosta cieszyński Janina Żagan. Panorama potrwa do niedzieli 25 maja.

 

źródło: powiat.cieszyn.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę