Szkoły do likwidacji? Dziś sesja - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W gminie Jeleśnia jej władze planują zlikwidować trzy szkoły. Część mieszkańców popiera taki ruch, część krytykuje, a rodzice uczniów gromadzą się, aby organizować protesty. Dziś o godz. 14.00 odbędzie się posiedzenie komisji w Urzędzie Gminy Jeleśnia, transmitowane on-line. 

Szkolao Korbieelow

Według wstępnych planów, do likwidacji mają być przeznaczone trzy placówki: Zespół Szkół (ZS) w Korbielowie, ZS w Mutnem i SP nr 1 w Pewli Wielkiej. Koncepcja nie jest nowa, choć ostatnio podejście do niej nabrało tempa. Oświatą zajmowała się kilka dni temu Komisja Oświaty i Kultury komisje Rady Gminy Jeleśnia. Urząd Gminy opublikował dane, z których wynika, że w ubiegłym roku gmina dopłaciła do oświaty ogółem ponad 6,2 mln zł. Za likwidacją wymienionych wyżej szkół mają przemawiać właśnie względy ekonomiczne. Uczniów w gminnych szkołach ogólnie ubywa, w tamtych szczególnie i już teraz obsada jest niewielka. W szkole w Mutnem uczy się obecnie 36 uczniów, w Pewli 50, a w Korbielowie 57.

 Decyzja może zapaść lada chwila

Jak podała Kronika Beskidzka, podczas poniedziałkowych obrad komisji padła sugestia ze strony wójt Anny Wasilewskiej, aby dyrektorzy tych trzech szkół założyli stowarzyszenia lub fundacje, które poprowadziłyby te szkoły. Według Wasilewskiej ze względów ekonomicznych gminie nie uda się utrzymać tych placówek. Już podczas obrad taki pogląd znalazł wielu oponentów. Wśród nich był między innymi były wicewójt Jeleśni i szef Referatu Oświaty Bronisław Jafernik, który twierdzi, że likwidacja szkół niewiele zmieni. Według niego do szkolnictwa i tak zawsze będzie się dopłacać, powstanie problem utrzymania budynków, a kwestia przewozu dzieci, biorąc pod uwagę specyfikę położenia gminy Jeleśnia, nie będzie wcale tania.

Na dzisiejsze popołudnie zaplanowano wspólne posiedzenie rady, na którym omawiana będzie znów sytuacja w oświacie. Planowana jest jej transmisja on-line, dostępna TUTAJ. Mają się na niej pojawić dyrektorzy szkół.

 Oszczędności, czy ukryte cele? Opinie i protesty

 Plany likwidacji szkół w gminie spotykają się z różnorakimi komentarzami ze strony mieszkańców. Wielu twierdzi, że to dobry kierunek dla gminy w opałach finansowych. Inni z kolei widzą w tym zamach na budynki gminne, które potem będą mogły być przeznaczone do innych celów i dla komercyjnych odbiorców.

Co oczywiste planowane likwidacje nie cieszą rodziców uczniów ze szkół, których byt jest zagrożony. Organizują protesty. Jeden z nich organizują korbielowianie właśnie dzisiaj w czasie wspólnego posiedzenia komisji w Urzędzie Gminy Jeleśnia.

„W piątek 8 lutego przed godziną 14 z Korbielowa pojedzie autobus, aby przewieźć ludzi, którym los naszej szkoły nie jest obojętny do Jeleśni pod Urząd Gminy ~ będziemy pokojowo protestować, aby Pani Wójt i Radni nie zamknęli naszej szkoły. Swoją drogą to jest ciekawe dla kogo remontują obecnie szkołę [ocieplenie poddasza, fotowoltaika elewacja i sale multimedialne] skoro ją chcą zamknąć?” - głosi informacja na FB.

Udostępnij

8
+8
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę