Film - historia TS Czarni, czyli futbol na Żywciecczyźnie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żywiecka Fundacja Rozwoju prezentuje nowy film, zrealizowany w cyklu: "Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny".

TS Czarni

90 lat temu na lewym brzegu Soły Mieszkańcy powołali do życia klub sportowy. Działo się to w roku 1928 w Zabłociu – dziś części Żywca, do 1950 roku samodzielnej wsi. Robotniczy Klub Sportowy czyli RKS Zabłocie skupiał pracowników z okolicy, głównie z Zakładów Papierniczych „Solali”. Po kilku latach nazwę zmieniono na TS Czarni, i tak klub zapisał się w pamięci mieszkańców.

"W 2018 roku minęło 90 lat od tego czasu. I o tym właśnie jest ten film – o Zabłociu, o klubie, o sporcie i o pamięci mieszkańców, którzy mają wspólną historię.
Materiał został zrealizowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju i DW FILM w ramach inicjatywy pn. Społeczne Archiwum Zabłocia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie osób z TS CZARNI - piłkarzy, siatkarzy, tenisistów, zarówno zawodników, trenerów jak i kibiców oraz archiwistów: ludzi, którzy z pasją gromadzili zdjęcia, wspomnienia i pamiątki. Szczególne podziękowania kierujemy do: Jana Szupiny, Wiesława Biela i Czesława Talika." - informuje Żywiecka Fundacja Rozwoju.

Scenariusz: Anna Barabasz; realizacja filmowa: Dawid Wojtyła (DW Film); konsultacje: Anna Jafernik. Materiały wykorzystane w filmie pochodzą z archiwum „TS Czarni”, zasobów Społecznego Archiwum Zabłocia i archiwum prywatnego Anny Barabasz.

Film udostępniamy poniżej.

Udostępnij

16
+16
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę