Nowa kolejka linowa nad Jeziorem Szczyrbskim - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ośrodek górski Jezioro Szczyrbskie w Tatrach Wysokich przygotowuje się do nowej inwestycji. Spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) ogłosiła rozpoczęcie budowy 8-osobowej kanapy na Medvedią Kopę. 

tatra mountain resort jezioro szczyrbskie nowa kolejka

Jezioro Szczyrbskie należy do najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich na Słowacji. Nowa kolejka linowa powinna wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie komunikacyjne i w istotny sposób przyspieszyć oraz uprościć transport narciarzy w ośrodku. „Kolejka linowa będzie obsługiwać praktycznie dwie lokalizacje - zabierze narciarzy wyżej niż stary wyciąg i umożliwi im zjazd z Medvedej Kopy w stronę kolejki Furkota lub po trasach Solisko i Turistická. Nowa kolejka wraz z sąsiadującymi trasami zjazdowymi i sztucznym naśnieżaniem udostępni kolejne setki metrów niebieskich tras dla początkujących i słabszych narciarzy. Co więcej, z kolejki będą mogli korzystać narciarze w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności – czego nie można było powiedzieć o starym wyciągu. To największa inwestycja w infrastrukturę techniczną ośrodka od 15 lat,“ powiedział Igor Rattaj, prezes zarządu TMR, a.s. 

Ważną zaletą inwestycji będzie połączenie istniejących tras zjazdowych bez konieczności budowania nowych, a także odciążenie najbardziej uczęszczanej części ośrodka i bardziej równomierne rozłożenie narciarzy na stokach, co finalnie zwiększy bezpieczeństwo. Kolejka będzie również pomocna przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych w górnych partiach ośrodka, gdy nie można korzystać z kolejki Solisko Express. Nowa kolejka, której dostawcą będzie firma Leitner, całkowicie zastąpi historyczny wyciąg Poma z 1976 roku, który zostanie zdemontowany. Dolna stacja nowej kolejki i jej trasy dojazdowe znajdą się w miejscu obecnej dolnej stacji wyciągu. Spółka TMR zainwestuje w budowę nowej kolejki linowej łącznie 11 milionów euro. 

Podczas budowy nowej kolejki szczególny nacisk zostanie położony na ochronę środowiska naturalnego. Wykorzystane zostaną istniejące przecinki leśne, nie będą potrzebne wycinki, a sama kolejka przyczyni się do zmniejszenia hałasu w rejonie. Dolna stacja zostanie zaprojektowana w sposób minimalistyczny, bez dodatkowych budynków, aby ograniczyć wpływ na środowisko. Wagony będą przechowywane poza godzinami pracy bezpośrednio w dolnej stacji, bez konieczności budowy garażu. Wyposażenie kolejki będzie też obejmowało certyfikowane odstraszacze ptaków, które skutecznie zapobiegają kolizjom z urządzeniem transportowym. Usunięcie starego wyciągu pozwoli także ograniczyć zużycie wody i energii elektrycznej potrzebnej do naśnieżania, ponieważ nie będzie konieczne utrzymywanie trasy pod wyciągiem.

Dane techniczne nowej kolejki linowej: 

jednolinowa kolej pasażerska z odpinanymi 8-osobowymi kanapami z osłoną

Dolna stacja: 1 378,15 m n.p.m.

Górna stacja: 1 567,15 m n.p.m.

Odległość transportowa pozioma: 987,50 m

Odległość transportowa po stoku: 1 009,65 m

Różnica wysokości: 189 m

Liczba podpór: 9

Prędkość jazdy: 5 m/s

Przepustowość: 2 400 osób na godzinę

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę