Rozstrzelani przy cegielni - pomnik pamięci w Lipowej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prawie czterdziestu mieszkańców gminy Lipowa zostało zabitych w 1940 r. przy cegielni Grȕnfeld’a w Katowicach. Z myślą o nich w Lipowej zbudowano pomnik. Gmina przypomina o modlitwie w tym miejscu, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych.  

tabliczka 1

W grudniu 1939 r. Gestapo dowiedziało się, że mieszkańcy Lipowej ukrywają broń. Wszczęto śledztwo. Przed Bożym Narodzeniem dokonano pierwszych aresztowań. Z czasem w rękach Gestapo znalazło się blisko czterdzieści osób. Wśród nich był  proboszcz z Lipowej ks. Ferdynand Sznajdrowicz. Warto wspomnieć o tym, że duchowny głosił odważne kazania, nie ustępował okupantowi i wspierał w tych trudnych chwilach swoich parafian. Brał winę na siebie licząc na uratowanie innych.

Aresztowanych torturowano. Później przewieziono ich do Katowic i postawiono przed sądem. Wyrok - kara śmierci. 18 stycznia 1940 r. proboszcza i 36 parafian rozstrzelano przy cegielni Grȕnfeld’a.

Władze gminy Lipowa chcą przybliżyć tę historię mieszkańcom, dlatego postanowiono wymienić tablicę informującą o pomniku.

- Poprzednia, zardzewiała, nie zachęcała do zapoznania się z niezwykłymi losami bohaterów z naszej gminy - podkreślają samorządowcy.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę