Lipowska i walka z quadami - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie tylko rozporządzeniami, ale i swego rodzaju palisadami katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska  zamierza walczyć z pojazdami mechanicznymi w lesie.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zareagował na zjawisko bezprawnego poruszania się pojazdami mechanicznym po terenie rezerwatu przyrody „Lipowska”. Z dniem 9 lutego br. zmienił zarządzenie w sprawie zadań ochronnych tego obszaru. Jak można w nim przeczytać, rezerwatowi grozi zubożenie bioróżnorodności, związane z dewastacją torfowisk oraz systemu oczek wodnych oraz płoszeniem zwierząt właśnie przez poruszanie się tam takich pojazdów.

Proste metody

W ramach działań ochronnych zarządzono tworzenie systemu naturalnych zapór poprzez obalanie drzew w celu uniemożliwienia wjazdu na teren rezerwatu. Planowany jest też miejscowy montaż drewnianego ogrodzenia na granicy drogi leśnej i torfowiska, na długości ok. 40 metrów. O problemach związanych z poruszaniem się pojazdów mechanicznych po lasach pisaliśmy już TUTAJ.

Rezerwat przyrody Lipowska...

...powstał w 2008 roku. To leśno – florystyczny rezerwat przyrody w masywie górskim Lipowskiego Wierchu i Rysianki. W całości znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 62,6 hektarów. Powstał w celu zachowania osobliwości Beskidu Żywieckiego – systemu wierzchniowych torfowisk wysokich, sudeckiej świerczyny górnoreglowej i górnoreglowego boru świerkowego. Za główne zagrożenie uznaje się rozjeżdżanie tego obszaru przez quady i motocykle crossowe.

Udostępnij

19
+19
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę