W tym roku obchodzimy jubileusz 750-lecia powstania miasta Żywca. Czy obliczenia są prawidłowe? Z czego wynikają?
Historia
Wiadomo, że na terenach dzisiejszego Żywca życie i osadnictwo funkcjonowało jeszcze w starożytności. Za najstarszą w kontekście historycznych uwarunkowań część okolicy uznaje się górę Grojec, zasiedloną przez Celtów. W średniowieczu obszar ten, a później samo miasto, znajdowały się najpierw w rękach książąt cieszyńskich, potem oświęcimskich. Ci pierwsi formalnie ustanowili miasto Żywiec.
Dlaczego 1268?
Upamiętnianie ważnych wydarzeń i rocznic często odbywa się umownie w założonych terminach. Najbardziej oczywistym przykładem może być zbliżająca się rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości po epoce rozbiorów. Sam dzień 11 listopada – przekazanie Józefowi Piłsudskiemu władzy nad wojskiem dzień po jego przybyciu do Warszawy – został ustanowiony symbolicznie jako wiadome święto, gdyż na odzyskanie suwerenności przez nasz kraj złożyło się bardzo wiele wydarzeń w różnych datach.W przypadku ustanowienia Żywca miastem podobnie trzeba zakładać umowność, choć jej przyczyna jest inna. Nie zachowały się niestety żadne dokumenty, ściśle potwierdzające tę akurat datę. Według Franciszka Lenczowskiego lokacja miała miejsce w latach 1290 – 1310, a aktu lokacyjnego dokonał książę Cieszyński Mieszko. Jak więc ma się cały ambaras, zapytaliśmy w Dziale Historii i Sztuki Muzeum Miejskiego w Żywcu.
- Rok 1268 to rzeczywiście data symboliczna. Nie zachował się żaden dokument, potwierdzający daty nadania praw miejskich, a więc a kt lokacji – nadania i uporządkowa nia struktur miejskich. Historycy uw ażają, że tak naprawdę było to później, bo na początku IV wieku i data 1268 wzbudza u znawców tematu pewne zakłopotanie. Przy okazjiobchodów 700-lecia miasta ówczesna Rada Miejska przyjęła jednak taki umowny czas powstania miasta Żywca i obecne władze idą za tym ciosem. Co jednak wiemy na pewno, to fakt, że mieszkańcy Żywca zwrócili się w 1448 roku do Księcia Oświęcimskiego Przemysła, rezydującego w Toszku o wystawienie dokumentu potwierdzającego prawa miejskie Żywca. Został on wystawiony, jednak nie zawierał w sobie ani czasu pierwotnego nadania, ani też tego kto i gdzie tego dokonał – powiedziała nam kierownik tego działu mgr Katarzyna Jaworska.
Logotyp
Tegorocznym obchodom towarzyszy logotyp, jak na załączonych obrazkach. Jak nam przekazał rzecznik Urzędu Miejskiego w Żywcu Mariusz Hujdus, logo 750-lecia miasta Żywca powstało już w 2017 roku, po konsultacjach z członkami Komitetu Honorowego oraz Komitetu Organizacyjnego 750-lecia miasta Żywca. Motywem przewodnim jest para w strojach żywieckich, a w tle widoczny jest herb miasta Żywca. Napis głosi "750 lat ŻYWIEC 2018". Logotyp został przygotowany przez pracowników Urzędu Miejskiego w Żywcu, którzy współpracowali przy jego powstaniu z bielskim artystą plastykiem Tadeuszem Kóską. Urząd Miejski w Żywcu nie poniósł z tego tytułu żadnych kosztów. Miasto jest dysponentem logotypu, a każdorazowe jego wykorzystanie, zwłaszcza do celów komercyjnych wymaga uzyskania zgody Burmistrza Miasta Żywca.