[KUSIAK NA ŁAMACH] Na forum - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czwartek 24 maja na terenie Targów Expo XXI odbywało się Forum Sektora Kosmicznego w którym uczestniczyło kilkadziesiąt organizacji, instytutów naukowych i firm zajmujących się rozwojem przemysłu kosmicznego w Europie.

1

Nasz kraj reprezentowała znaczna liczba przedstawicieli, którzy w ramach targów mieli okazję zaprezentować bieżącą działalność i plany rozwoju poszczególnych dziedzin przemysłu, a ponadto firmy oferujące także swoją działalność obserwacyjną i monitorującą wszelkich ciał krążących wokół ziemi bądź też zbliżających się do niej na niebezpieczne odległości.

Miejsce w Kongresie przypadło także nam. Wraz z kolegami prężnie rozwijającymi firmę 6ROADS mieliśmy okazję przedstawić dotychczasowe osiągnięcia związane ze śledzeniem planetoid oraz obserwacjami sztucznych satelitów obiegających naszą planetę.

Czy Wy, Drodzy Czytelnicy, mieliście okazję w pogodną noc zauważyć szybko poruszające się punkty świecące stałym światłem? To właśnie najczęściej są satelity, które spełniają dla nas różne funkcje. Oprócz tych które możemy zauważyć gołym okiem są także setki tysięcy niewielkich satelitów które można śledzić jedynie poprzez teleskopy lub specjalnie skonstruowane do tego celu radary. Wykonywanie takich obserwacji wcale nie jest prostym procesem. Wykonywanie pomiarów na bieżąco dla tychże ciał ma kluczowe znaczenie w analizowaniu orbit po jakich się one poruszają a co ważne na ustaleniu czy dany satelita nie uległ awarii, nie zniża swojej trajektorii i czasem nie spadnie gdzieś na ziemię, albo też z innej strony – czy poszczególne satelity przypadkiem nie zderzą się ze sobą.

Przypadków spadku satelitów w ostatnich latach było kilka. W tym roku niezwykle szumnym była deorbitacja stacji Tiangong 1, która stwarzała realne ryzyko upadku na tereny zaludnione. Szczęśliwie jednak stacja dała „nura w dół” jeszcze nad Pacyfikiem spadając kilkaset km na zachód od wybrzeży Ameryki Południowej.

Okazuje się że sieciowe obserwacje satelitów, mają w dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie. Dysponowanie teleskopami w kilku miejscach na świecie daje zatem możliwości prowadzenia takich działań.

Autor: Michał Kusiak

Świetnie zorganizowane wydarzenie, ciekawy panel wykładowy, a co więcej nowe znajomości i rozmowy, dają perspektywy rozwoju. Astronomię można wykorzystywać nie tylko w celach naukowych. Dziś okazuje się, że wiedza z tej dziedziny, może okazać się cenna w prowadzeniu także obserwacji „serwisowych” mających już znaczenie bardziej przyziemne i dość istotne dla każdego z nas i utrzymania obecnej jakości życia. Telewizja, internet, lokalizacja to niektóre z wielu gałęzi informacji jakie wykorzystujemy w znaczącym stopniu.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę