Ikarus godnie pożegnany - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W sobotę 22 września po raz ostatni na ulice Bielska-Białej wyjechał autobus marki Ikarus - model 280.70 E.

Ikarus pozegnanie

Specjalnie przygotowane dla mieszkańców  przejazdy związane były z wycofaniem z eksploatacji przez Miejski Zakład Komunikacyjny węgierskiego przegubowca. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia pasażerowie mogli wysłuchać ciekawostek o komunikacji miejskiej oraz atrakcjach turystycznych naszego miasta, które przygotował historyk Jakub Krajewski.

Autobusy marki Ikarus były eksploatowane w Bielsku-Białej od 1958 r. - najpierw przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, potem Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a finalnie przez obecny Miejski Zakład Komunikacyjny. W ciągu tego 60-letniego okresu przewiozły kilka pokoleń bielszczan. Aż do 2018 r. pasażerowie MZK mieli okazję podróżować kilkoma typami autobusów tej marki.

Węgierskie Ikarusy należały do najpopularniejszych pojazdów komunikacji miejskiej w Polsce - do naszego kraju sprowadzono ich ok. 11 tys. szt. Warto także wspomnieć, że do tej firmy wciąż należy światowy rekord sprzedaży autobusów, szczególnie serii 200.Ikarusy były cenione zarówno przez kierowców, jak i mechaników, za wygodną kabinę, intuicyjnie rozmieszczone przyciski deski rozdzielczej, prostotę konstrukcji, niezawodność funkcjonowania i relatywnie niskie koszty eksploatacji. Na podkreślenie zasługuje fakt, że większość z tych pojazdów w bielskim MZK kończyło swoją pracę przewozową z przebiegiem ponad 1 mln km. Z kolei pasażerowie chwalili Ikarusy za ich pojemność i zadowalający - jak na tamte czasy - poziom komfortu podróży, szczególnie zawieszenie.


W latach 2011-2018 MZK w Bielsku-Białej wycofał z eksploatacji łącznie 70 szt. wysłużonych autobusów — zdecydowana większość z nich to właśnie Ikarusy. Takie działanie było podyktowane koniecznością wypełnienia postanowień umów, zawartych pomiędzy Miastem Bielsko-Biała i Zarządem Województwa Śląskiego, na dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizacji następujących projektów:
a) „Zakup nowoczesnych autobusów przyjaznych dla środowiska naturalnego, poprawiających jakość transportu publicznego w Bielsku-Białej” - dzięki czemu zakupiono 20 autobusów, w tym: 10 szt. 12-metrowych oraz 10 szt. 18-metrowych (RPO WSL 2007-2013);
b) „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej” — w ramach którego zakupiono 50 autobusów, w tym: 10 szt. 18-metrowych, 38 szt. 12-metrowych oraz 2 szt. 8-metrowych (RPO WSL 2014-2020). Ww. umowy zobowiązywały MZK do definitywnego zrezygnowania z użytkowania przestarzałych technologicznie, wysokopodłogowych i emitujących ponadnormatywne ilości spalin pojazdów.

Ostatni wycofywany egzemplarz Ikarusa to model 280.70E, rocznik 1997, z numerem bocznym 060, o  przebiegu ok. 1,2 mln km.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę