Starostwo przed pierwszą sesją. Kto do władz? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej II zwołał pierwszą sesję nowo wybranej Rady Powiatu w Żywcu.

Starostwo front

Odbędzie się ona w najbliższy poniedziałek (listopada) o godz. 14.00 w sali sesyjnej, w głównej siedzibie starostwa, przy ul. Krasińskiego 13.

 Znów wybory

Porządek obrad będzie typowy dla pierwszych tego typu zebrań w kadencji. Otworzy ją przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Żywcu Wiesław Płonka. Kandydaci złożą ślubowanie i otrzymają zaświadczenia o wyborze na radnego. Dalej obrady prowadzić będzie radny senior, a rada skupi się na kolejnych wyborach: Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów, Przewodniczącego Rady Powiatu, Starosty Żywieckiego, Wicestarosty, Członków Zarządu Powiatu w Żywcu i Wiceprzewodniczących Rady Powiatu w Żywcu.

 Kto Starostą?

 Wszystkie funkcje oczywiście są ważne, jednak najistotniejszy i najciekawszy wydaje się wybór Starosty. Kto nim zostanie? Według ustawy o pracownikach samorządowych, starosta zatrudniany jest na podstawie wyboru przez całą radę powiatu w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych do Rady Powiatu w Żywcu najwięcej, bo 15 mandatów, zdobył Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Radnych z wszystkich innych komitetów będzie łącznie 12. Prosta arytmetyka wskazuje więc, że Prawo i Sprawiedliwość teoretycznie jest w stanie rozstrzygnąć wybór starosty we własnym gronie. Naturalnym kandydatem wydaje się w tym przypadku Andrzej Kalata. Był on starostą w kończącej się kadencji, wyborach uzyskał największe poparcie spośród kandydujących ze wszystkich komitetów (20,89%) i jest też członkiem zarządu PiS w powiecie żywieckim. Nieoficjalnie mówi się, że apetyt na najważniejszy w powiecie fotel ma też dotychczasowy wicestarosta, Stanisław Kucharczyk. Czy ma na to ewentualne szanse, reprezentując KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Żywieckiego, które do rady wprowadziło 4 radnych? Wszystko to wyjaśni się w poniedziałek.

 

Udostępnij

2
+1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę