WOT ćwiczył pomoc cywilom - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za nami pierwsze szkolenia rotacyjne 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

WhatsApp Image 2018-11-19 at 11.13.07

Żołnierze, którzy w październiku składali wojskową przysięgę, przyjechali na weekend do Gliwic, by rozpocząć szkolenie rotacyjne. Po szkoleniu stricte wojskowym był czas na szkolenie z pomocy cywilom. Blisko 300 żołnierzy WOT uczyło się pomocy w czasie wypadku drogowego, utraty przytomności, czy też jak uratować osobę tonącą. Instruktorami byli nie tylko żołnierze, ale i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie trzeba się wykazać wielkim opanowaniem i wiedzieć co robić – przyznaje szeregowy Maciej Ciepiel uczestniczący w szkoleniu.

Jak dodają jego koledzy, tego typu szkolenie powinno odbywać się często, by konkretne nawyki weszły w krew i pamięć mięśniową.

- Dzięki temu nawet silnym stresie będziemy mogli zareagować – podkreślają śląscy terytorialsi.

Gdy zapadł zmrok, żołnierze z mapami i kompasami wyruszyli do lasu, by tam poznać podstawowe zasady przetrwania. Docierając do kolejnych punktów, których współrzędne otrzymywali od dowódcy, dowiadywali się po kolei między innymi, jak rozpalić ogień, czy też zdobyć wodę. Całą trasę pokonywali w ciemności – czerwone światło czołówki zapalali tylko po to, by sprawdzić na mapie cel i swoją pozycję.

Następne szkolenia rotacyjne odbędą się w grudniu.

Udostępnij

9
+9
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę