Wójt rozdaje pączki i obietnice, że... - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Tłusty czwartek” przed nami. Podobno w Śliwkowej Gminie Lipowa pączki nie tuczą, a dostać je tam można za darmo. 

Paczki 2

W Urzędzie Gminy w Lipowej na dzienniku podawczym podając hasło: "Śliwkowa Gmina Lipowa" będzie można otrzymać wyjątkowego pączka ze śliwką (do wyczerpania zapasów). To kolejna edycja tej akcji, przypominającej o śliwce, jako bardzo ważnym elemencie zarówno diety, jak i kultury Gminy Lipowa. Pączki, wykonane w lokalnej piekarni, funduje wójt gminy Lipowa Jan Góra. 

-Tradycja jedzenia pączków znana jest od wieków, ale tylko u nas w Lipowej można zjeść wyjątkowego pączka ze śliwką, który prawdopodobnie nie tuczy! Tak zapewniają mnie pracownicy lokalnej piekarni, którzy znają tajniki ich produkcji.- mówi Jan Góra.

Pączki ze śliwką

Pączki, na podane powyżej hasło, będą wydawane od godz. 7:00 do wyczerpania zapasów. Wypieki ze śliwką są wyjątkowe, gdyż wyjątkowe właściwości ma sama śliwka, będąca źródłem witamin C, A, E, B6 i K. Śliwki zawierają wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez, polifenole i błonnik. Zarówno suszone jak i świeże owoce są nieocenione. Dzięki dużej ilości błonnika poprawiają perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom. Pektyny (rodzaj błonnika), łącząc się z kwasami organicznymi, usuwają gromadzący się w komórkach tłuszcz i cholesterol. Śliwki mają silne działanie antyoksydacyjne – szczególnie ciemne odmiany.
Dzięki zawartości błonnika i antyoksydantów śliwki chronią przed rakiem jelita grubego. Wystarczy jeść 3-4 owoce dziennie. Śliwki działają także przeciwmiażdżycowo – hamują wchłanianie się cholesterolu. Zawartość witaminy B6 i magnezu działa bardzo dobrze na nasz układ nerwowy, a także wpływa na nasze dobre samopoczucie, z kolei potas reguluje ciśnienie krwi.

Historia

Początków tradycji Tłustego Czwartku należy szukać w czasach pogańskich. Wówczas uroczyście, m.in. poprzez objadanie się tłustymi potrawami, obchodzono zakończenie zimy i nadejście wiosny. W tamtym czasie znano już pączki, ale w zupełnie innej wersji niż ta nam dobrze znana. Pączki przygotowywano z ciasta chlebowego. Nadzienie stanowiła słonina bądź boczek, a w smaku były one słone lub pikantne. Właśnie takie miały być przyrządzane w starożytnym Rzymie.

W Polsce pączki początkowo nazywano pampuchami lub kreplami (ta nazwa zachowała się do dziś na Górnym Śląsku) i często jadano je ze skwarkami. W czasach średniowiecza mnisi z okazji ostatków przygotowywali craphun, czyli smażone ciastka drożdżowe. Pierwszym, który wspomniał o pączkach w dziele literackim był Mikołaj Rej. W „Żywocie człowieka poczciwego” pisał: „Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty”.

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę