O charyzmatycznym proboszczu z Łodygowic - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Walczył z pijaństwem, przez co musiał opuścić wieś. Potem odprawiał msze we własnym pokoju. Niebawem odbędzie się konferencja poświęcona ks. Janowi Marszałkowi.

Jan Marszalek

„To prawdziwy syn swojej epoki i dlatego wydaje się konieczne wskazanie przynajmniej niektórych ważnych czynników, które wpływały na społeczeństwo i na wspólnotę Kościoła w latach, w których żył i działał ks. Jan Marszałek” – tak o kandydacie na ołtarze napisał w zaproszeniu na konferencję postulator w procesie beatyfikacyjnym zmarłego 30 lat temu charyzmatycznego proboszcza z parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. Konferencja z udziałem historyków i teologów odbędzie się 9 maja 2019 r. w siedzibie kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Słowo wstępne wygłosi bp Roman Pindel.

Ks. Stanisław Mieszczak, duchowny rodem z Łodygowic, przypomniał, że diecezja bielsko-żywiecka niedawno rozpoczęła starania o otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Jana Marszałka. Zdaniem postulatora, wzrasta zainteresowanie osobą kandydata na ołtarze.

Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 roku w Krzeczowie. Po maturze wstąpił w 1927 roku do krakowskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 roku. Jako wikariusz lub administrator pracował w parafiach w Poroninie, Spytkowicach koło Zatora, Skawinie, Andrychowie, Bachowicach. W 1951 roku został administratorem parafii pw. śś. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 2 lata później na skutek donosu niektórych parafian, którym nie podobało się, że kapłan walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. Objął parafię Biały Kościół. W 1957 roku powrócił do Łodygowic, a w 1966 roku został jej proboszczem. Z proboszczowskich obowiązków został zwolniony dopiero w 1984 roku. Z powodu choroby otrzymał zezwolenie na odprawianie mszy św. we własnym pokoju na plebanii. Tam także zmarł 16 maja 1989 roku. O charyzmatycznym duchownym pisaliśmy też TUTAJ

 

Program konferencji

 

marszalek 1

Udostępnij

6
+5
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę