VII Festiwal Ciemnego Nieba w najbliższy weekend - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Festiwal odbędzie się w dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie miejscowości Sopotnia Wielka, która jest pierwszym w Polsce obszarem ochrony ciemnego nieba (CN-001).

Oznacza to doskonałe warunki dla astroturystyki czyli obserwacji astronomicznych, ponieważ w tej miejscowości nocą niebo jest naprawdę ciemne, co oznacza widoczność licznych gwiazdozbiorów, Drogi Mlecznej i oczywiście ,,spadających gwiazd’’, czyli Perseidów (w przeciwieństwie do nieba w miastach, rozświetlonych łuną sztucznego światła).

Wydarzenie odbywa się przy współpracy Urzędu Gminy Jeleśnia i Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Zjawisku spadających gwiazd będzie towarzyszyć muzyka na żywo, pokazy teleskopowe, a także wykłady specjalistów i naukowców, odbywające się w ramach projektu,,Dark Sky Poland’’, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NIW-CRSO. 
W dniach festiwalu będzie także okazja do zwiedzenia atrakcji siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP - jedynej w Polsce imitacji modułu Stacji Kosmicznej YSS oraz makiety ochrony ciemnego nieba, jak również kolekcji meteorytów. Będzie również możliwość zwiedzenia Sferycznego Ogrodu Badawczego. Planowane jest dodatkowo spotkanie z serii ,,Niebo naszych dziadków’’i wspólne prognozy w stacji ASTROMETEO.
 Udział w festiwalu jest bezpłatny. Przewidywane są natomiast opłaty za przepustki dla aut na parking w pobliżu miejsca obserwacji, ochraniacze na obuwie dla osób wchodzących na salę, czy udział w zwiedzaniu atrakcji w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP (Stacja Kosmiczna YSS i makieta ochrony ciemnego nieba).
Organizatorzy mają w zanadrzu również alternatywne warianty wydarzeń, w przypadku niepogody.

Adres: Stowarzyszenia POLARIS-OPP, Sopotnia Wielka 174.

 

Udostępnij

7
+7
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę