Biskup poświęcił kościół w Nierodzimiu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, 27 października br., bp Roman Pindel dedykował zabytkową, drewnianą świątynię pw. św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu i poświęcił jej ołtarz. 

Kosciol Nierodzim 2

Parafia obchodzi w tym roku jubileusz 250-lecia pierwszego poświęcenia wówczas jeszcze filialnego kościoła. Uroczystość konsekracji poprzedziły misje święte trwające od 13 do 16 października. Autorem komentarza podczas samej uroczystości poświęcenia świątyni był ks. Piotr Hoffmann, który tłumaczył, że dedykacja świątyni samemu Bogu to okazja do dziękczynienia za przestrzeń stającą się już na zawsze własnością Boga. Kapłan wyjaśnił, że obrzęd ten jest bogaty w symbole.

Podczas uroczystej liturgii z udziałem kapłanów biskup poświęcił i okadził ściany kościoła i ołtarz. W obrzędzie, wyrażającym wspólnotę Chrystusa z żyjącym Kościołem, ordynariusz namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i wyznaczone miejsca świątyni. Obrzęd konsekracji zwieńczyło uroczyste zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

Ordynariusza powitał w progach zabytkowej świątyni administrator parafii ks. Maciej Jenkner. Przypomniał jednocześnie, że pierwotnie ustroński kościół został poświęcony w roku 1769 przez skoczowskiego proboszcza Józefa Nepomucena Walderę. Porównał dedykację do swoistego sakramentu małżeństwa umożliwiającego ściślejsze związanie ludu wierzącego z Bogiem.

Kościół pw. św. Anny pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Notatka o jego istnieniu była obecna w sprawozdaniu wizytatora kościelnego z roku 1688, wg. której kościół wybudowali protestanci podczas Reformacji tj. na przełomie XVI i XVII w. 18 kwietnia 1654 r. kościół przeszedł w ręce katolików.

Po tym, jak kościół popadł w ruinę i w połowie XVIII w. groził zawaleniem postawiono nowy – poświęcony w 1769 r. przez skoczowskiego proboszcza Józefa Nepomucena Walderę. Była to wówczas jeszcze świątynia filialna.

Kościół nierodzimski przeszedł gruntowny remont w latach 1965-1966 oraz w okresie 1998-1999. Obecny wystrój kościoła, z jasną polichromią wnętrza i z malowidłami na ścianach, jest efektem tej ostatniej renowacji. Kościół jest konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe. Główny obraz ołtarzowy przedstawia św. Annę Samotrzecią, z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, z 1704 roku.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę