Beatyfikacja ks. Marszałka - na bieżąco w internecie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyła strona internetowa poświęcona przygotowaniom do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Jana Marszałka – niezwykłego kapłana, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie.

marszalek

W witrynie janmarszalek.pl znaleźć można aktualne informacje na temat „rozpoznawania Bożego działania przez osobę ks. Jana Marszałka”. Obok życiorysu zmarłego ponad 30 lat temu duchownego umieszczono świadectwa oraz materiały i dokumenty związane z życiem i posługą duchownego.

Postawa dawnego proboszcza parafii w Łodygowicach zaowocowała wieloma powołaniami kapłańskimi, a pamięć o tym księdzu jest niezwykle żywa wśród mieszkańców Kotliny Żywieckiej. Postulator w procesie beatyfikacyjnym charyzmatycznego proboszcza, ks. Stanisław Mieszczak SCJ, relacjonując kolejną comiesięczną modlitwę, jaka odbyła się 16 lutego w łodygowickim kościele pod przewodnictwem ks. Roberta Kasprowskiego, zwrócił uwagę na przesłanie, które wybrzmiało podczas tych uroczystości: podobieństwo losów księdza prymasa Wyszyńskiego i ks. Jana Marszałka.

Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęło kilku duszpasterzy i rodaków: ks. infułat Michał Jagosz – łodygowicki rodak, pracujący w Rzymie; ks. prałat Józef Niedźwiedzki – świadek odejścia do Pana ks. Marszałka i jego następca; ks. kan. Jan Cendrzak – emerytowany proboszcz z Dziekanowic i jeden z pierwszych organizatorów zbierania dokumentacji o ks. Marszałku; ks. kan. Stanisław Czernek, pracujący obecnie w Radziechowach; ks. dr Stanisław Cader – redaktor jednej z publikacji o ks. Marszałku; ks. kan. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii św. Józefa z Bielska-Białej; ks. Stanisław Mieszczak SCJ – postulator. Obecny był także proboszcz, ks. prałat Józef Zajda.

- Jeden przewodził całemu Kościołowi w Polsce, a drugi prowadził naszą parafię. W podobnym czasie i z tych samych motywów byli obydwaj prześladowani przez reżim komunistyczny. Nie mogli i nie chcieli iść na kompromisy. A jednak to przez nich Bóg objawił nam swoją moc” – podsumował sercanin, streszczając kazanie ks. Kasprowskiego, który także spotkał na swej drodze kapłańskiej prałata – dziś mogącego niebawem kandydować na ołtarze.

Do starań, które doprowadziłyby do wyniesienia tego kapłana na ołtarze zachęcał niegdyś sam Jan Paweł II. Zdaniem papieża Polaka, ks. Marszałek „głębią swego życia wewnętrznego i dobrocią pociągał ku sobie ludzi, budził zaufanie i ukazywał Boga”.

Pod koniec 2018 roku bp Roman Pindel, zapowiadając rozpoczęcie przygotowań do procesu beatyfikacyjnego ks. Marszałka zauważył, że liczni duchowni pochodzący z podżywieckiej wioski, rzesza księży wikariuszy, kilku biskupów i bardzo wielu wiernych zamierzają złożyć świadectwa o gorliwym i świętym życiu kapłana. Wyraził jednocześnie nadzieję, że kolejne etapy procesu doprowadzą do wyniesienia na ołtarze pierwszego błogosławionego za staraniem liczącej prawie 28 lat diecezji bielsko-żywieckiej.

Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 roku w Krzeczowie w ubogiej rodzinie rolników. Uczył się w gimnazjach w Myślenicach i Krakowie. Po maturze wstąpił w 1927 roku do krakowskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 roku. Jako wikariusz lub administrator pracował w parafiach w Poroninie, Spytkowicach koło Zatora, Skawinie, Andrychowie, Bachowicach. W 1951 roku został administratorem parafii pw. śś Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 2 lata później na skutek donosu niektórych parafian, którym nie podobało się, że kapłan walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. Objął parafię Biały Kościół. W 1957 roku powrócił do Łodygowic, a 1966 roku został jej proboszczem. Z proboszczowskich obowiązków został zwolniony dopiero w 1984 roku. Z powodu choroby otrzymał zezwolenie na odprawianie Mszy św. we własnym pokoju na plebanii. Tam także zmarł 16 maja 1989 roku.

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę