Po Starostwie UM. Karta Praw Rodziny i ofensywa górali - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Dropek

Początkiem lutego na naszych łamach pisaliśmy o interaktywny serwisie Atlas Nienawiści, pokazującym te samorządy w Polsce, które obradowały nad uchwałami „negującymi promocję ideologii LGBT”. Na żółto zaznaczony został Powiat Żywiecki, gdy do Starostwa wpłynęła petycja o przyjęcie uchwały w sprawie Samorządowej Karty Praw Rodziny, która to karta uznawana jest przez środowiska LGBT za sprzyjającą nietolerancji. Zastanawiającym jest uznawanie samego wpłynięcia petycji za argument in minus, w sytuacji gdy złożyć ją może osoba nie będąca mieszkańcem powiatu.

Petycja wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Żywcu 22 listopada 2019 roku. Złożyło ją Milowieckie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Promyk" i Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Węgierka". Jej pełną treść można przeczytać poniżej. Po blisko 2 miesiącach, 17 lutego br., wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk poinformował o przygotowywaniu projektu uchwały w tej sprawie. Ja podaje Radio Bielsko radni powiatu żywieckiego, mają głosować nad przyjęciem „Karty” w czasie sesji 30 marca.

pdfpetycja-w-sprawie-rozwazenia-przez-rade-powiatu-zywieckiego-przyjecia-samorzadowej-karty-rodzin.pdf3.93 MB

 Ktoś za, ktoś przeciw

O przyspieszenie prac nad uchwałą zaapelował 21 lutego br. Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan, składając swoją petycję. Powołuje się w nim a 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II i na konstytucję. Podany jest kontakt merytoryczny: Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

pdfZGP_petycja-o-przyjecia-samorzadowej-karty-praw-rodzin.pdf4.39 MB

Pojawił się też głos przeciw. Kilka dni później Fundacja Równość.org złożyła w żywieckim Starostwie apel o nieprzyjmowanie karty. Główne argumenty za takim ruchem przedstawiła na swojej stronie społecznościowej:

-chce wzmacniać rodzinę, ale zdefiniowaną przede wszystkim, jako małżeństwo z dziećmi, używając np. niejasnego pojęcia “tradycyjnej rodziny”,
-niejasne jest też założenie o wykluczaniu organizacji, które tych wartości wyżej nie dzielą (ale kto ma o tym decydować?),
-enigmatycznie wypowiada się o “moralnej naganności świadomego dążenia do niepełności lub rozbicia” rodzin, co może być niebezpieczne w kontekście braku wspierania ofiar przemocy.

Pełny tekst apelu można znaleźć TUTAJ.

 Ofensywa Górali

Czekamy zatem na ewentualne głosowanie Rady Powiatu. Może ono stać się istotnym precedensem, ponieważ petycja o przyjęcie Karty Praw Rodziny wpłynęła kilka dni temu również do Urzędu Miejskiego w Żywcu, a złożył ją Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Czas pokaże, jakie będą losy tej z kolei petycji.

 

Udostępnij

2
-7
9
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę