Biskup Rakoczy i tuszowanie pedofilii? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kuria diecezji bielsko-żywieckiej odniosła się do doniesień prasowych na temat postępowania, jakie prowadzone jest w Watykanie.

Rakoczy

 Gazeta Wyborcza poinformowała niedawno, że Stolica Apostolska prowadzi postępowanie w sprawie tuszowania doniesień na temat czynów pedofilskich w kościele przez byłego biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. Według Gazety do Rakoczego zgłosił się ministrant donosząc, że był w dzieciństwie molestowany przez księdza. Z informacji uzyskanych przez GW wynika, że biskup pozostał bierny wobec tych doniesień, a duchowny dopuścił się potem kolejnego molestowania. Zareagował dopiero bp Roman Pindel, następca bp Rakoczego w diecezji bielsko-żywieckiej. Jak podaje Gazeta Wyborcza, zawiadomienie do Watykanu za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce wysłał w ubiegłym roku były ministrant. Przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie Watykan zlecił znanemu skąd inąd metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu, którego wysłannik spotkał się już ze skarżącym byłym ministrantem. 

Co na to Kuria?

Kuria diecezji bielsko-żywieckiej opublikowała dziś oświadczenie, z którego wynika, że nie została poinformowana o ewentualnym postępowaniu, przypominając jednocześnie o zgłaszaniu ewentualnych przypadków nadużyć. Oto pełna treść

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego. 

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita. 

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl
Telefon:  +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej."

:

"

Udostępnij

5
+3
2
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę