Najlepsi z matematyki i angielskiego - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ósmoklasiści z Bielska-Białej najlepiej w województwie śląskim zdali egzaminy z matematyki i języka angielskiego.

szkola podstawowa  bb

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła wstępne informacje o tegorocznych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jest on egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. 

W województwie śląskim egzamin został przeprowadzony w terminie głównym w dniach 16-18 czerwca 2020 r., przystąpiło do niego 36.588 uczniów. Każdy ósmoklasista zdawał egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych, to jest z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. 

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie informuje, że zadania we wszystkich arkuszach sprawdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe z zakresu trzech przedmiotów egzaminacyjnych, określone w podstawie programowej. 

Arkusz standardowy egzaminu z języka polskiego zawierał 22 zadania: 14 zamkniętych i 8 otwartych. Wśród zadań zamkniętych pojawiły się różne ich typy - zadania wyboru wielokrotnego, prawda-fałsz i na dobieranie. Zadania otwarte wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, wyrażenia opinii na podany w zadaniu temat, interpretacji tekstu kultury – projektu torby inspirowanej twórczością Henryka Sienkiewicza - oraz napisania ogłoszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – przemówienie albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Średnie wyniki egzaminu z języka polskiego w poszczególnych powiatach w województwie śląskim kształtowały się od 49,69 do 62,58 proc. pkt (średnia dla województwa wyniosła 59,29 proc. pkt). 1.381 zdających w Bielsku-Białej uzyskało bardzo dobry wynik 61,41 proc. pkt. 

Jeszcze lepiej bielszczanie poradzili sobie z egzaminem z matematyki. Średnie wyniki w poszczególnych powiatach woj. śląskiego były zróżnicowane od 37,12 do 53,52 proc. pkt (średnia dla województwa wyniosła 45,67 proc. pkt). Oczywiście ta górna granica czyli 53,52 proc. to wynik uzyskany w Bielsku-Białej przez 1.382 zdających. 

Arkusz standardowy egzaminu z matematyki zawierał 21 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich można było uzyskać maksymalnie 30 pkt, w tym 15 pkt (50 proc.) za rozwiązanie zadań zamkniętych oraz 15 pkt (50 proc.) za rozwiązanie zadań otwartych. Wśród zadań zamkniętych większość stanowiły zadania wyboru wielokrotnego, w których należało wybrać jedną z podanych odpowiedzi, w dwóch zadaniach typu prawda-fałsz − ocenić prawdziwość zdań i w dwóch zadaniach na dobieranie − wskazać poprawne uzupełnienia podanych zdań. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów uważnej analizy treści, w niektórych zadaniach również elementów graficznych, a następnie zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz sformułowania odpowiedzi. 

Egzamin z języka nowożytnego zawierał 51 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 60 pkt, w tym 36 pkt (60 proc.) za rozwiązanie zadań zamkniętych oraz 24 punkty (40 proc.) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila). 

Średnie wyniki uczniów w poszczególnych powiatach w województwie śląskim kształtowały się od 45,41 do 62,95 proc. pkt (średnia dla województwa wyniosła 55,24 proc. pkt). I w tym razem najwyższa średnia w województwie to równocześnie wynik egzaminu dla uczniów ze stolicy Podbeskidzia. 1.408 zdających uzyskało średni wynik 62,95 proc.
 
Język niemiecki w Bielsku-Białej wybrało tylko 4 zdających, uzyskali oni dobry wynik na poziomie 49,75 proc. Średnie wyniki uczniów z egzaminu z języka niemieckiego w poszczególnych powiatach w województwie śląskim kształtowały się od 22,63 do 69,22 proc. pkt (średnia dla województwa wyniosła 48,46 proc. pkt).

Szczegółowe wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 30 października br. 

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę