Luter z kolorami tęczy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedyny w Polsce pomnik reformatora Kościoła ks. dr. Marcina Lutra został przyozdobiony tęczową flagą, przekazał portal ekumenizm.pl.

luter 3

Pomnik znajduje się przed ewangelicko-augsburskim Kościele Zbawiciela w Bielsku Białej na placu nazwanym również imieniem Reformatora. Warto dodać, że już 8 września minie równo 120 lat od odsłonięcia pomnika Lutra. Z informacji posiadanych przez ekumenizm.pl dodanie tęczowej flagi do pomnika nie spowodowało „obrazy uczuć religijnych” bielskich czy ogólnie polskich luteran, a z przyczyn oczywistych nie mogłoby być mowy o profanacji pomnika, który - podobnie jak sam Reformator - nie jest przedmiotem ani obiektem kultu religijnego.

"Na marginesie warto zaznaczyć, że tekstylne dodatki do pomników Lutra nie są czymś nowym - w kontekście jubileuszu 500 lat reformacji na pomnikach reformatora w Niemczech (w tym w Wittenberdze) pojawiały się opaski, mające zwrócić uwagę na krytyczną postawę współczesnego Kościoła na antyjudaistyczne/antysemickie wypowiedzi Lutra, a całkiem niedawno na jednym z pomników sfotografowano maseczkę na podobiźnie Lutra (kontekst Covid), którego wielokrotnie i na rożny sposób przedstawiano raz pozytywnie, raz negatywnie. Tęczowa flaga, która najwyraźniej nikogo nie obraziła albo nikt jeszcze tego nie odnotował - została zdjęta przez pracowników pobliskiego Wydawnictwa Augustana, należącego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W sumie szkoda, ale oryginał bez dodatków też ładny." - informuje ekumenizm.pl.

Portal bielsko.info z kolei podaje, że do tego zawieszenia nie przyznaje się grupa Tęczowe Podbeskidzkie, a według ks. Cienciały z pobliskiej parafii nie obraża uczuć religijnych ewangelików, bo Marcin Luter nie jest dla nich świętym. 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę