Jeziora a motorówki - wyrok sądu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W pierwszej połowie  marca w sądzie administracyjnym zapadła decyzja istotna dla przyszłości jezior z terenu i okolic Żywiecczyzny.

Jezioro zachod ladny

Rada Powiatu w Żywcu uchwałą z dnia 25 maja br. wprowadziła zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na akwenach zbiorników Tresna i Porąbka. Zgodnie z uchwałą zakaz ten nie dotyczy jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi o mocy do 10kW oraz statków spacerowych, które świadczą usługi w zakresie przewozu pasażerów, jeżeli używają silników spalinowych spełniających wymogi dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Wprowadzony zakaz nie dotyczy również jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 1 lipca 2020r. Wojewoda Śląski, jako organ nadzoru, stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały w całości, jako sprzecznej z art. 116 ust.1 ustawy z 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz.U. z 2020r., poz. 1219 ze zm.), gdyż wprowadzenie powyższego zakazu nie zostało poprzedzone ustaleniami, czy na terenie zbiorników wodnych panują odpowiednie warunki akustyczne.

Rada Powiatu w Żywcu zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody. Odpierając zarzuty Wojewody, Rada Powiatu w Żywcu wskazała, że wprowadzany sporną uchwałą zakaz miał na celu ochronę osób wypoczywających na terenie zbiorników Tresna i Porąbka przed nadmiernym hałasem powodowanym przez użytkowanie łodzi o napędzie spalinowym oraz że przepis art. 116 ust.1 ustawy Prawo ochrony środowiska nie nakłada wprost obowiązku przeprowadzenia badań akustycznych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 12 listopada 2020r. przychylił się do stanowiska Rada Powiatu w Żywcu i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 12.03.2021r.,  zatem od dnia uprawomocnienia się wyroku WSA w Gliwicach obowiązuje uchwała Rady Powiatu nr XIV/195/2020 z dnia 25 maja 2020r. wprowadzająca zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na akwenach zbiorników Tresna i Porąbka.

Udostępnij

9
+6
3
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę