W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się wczoraj, 20.07 do Złotej Księgi zostały wpisane osoby oraz instytucje.

Oto lista wpisanych do Złotej Księgi:
1. Maria Wisińska-Kurz - Pani Maria Wisińska-Kurz jest Dyrektorem Biura Poselskiego Posła na Sejm Kazimierza Matusznego. Jest osobą bardzo aktywną, współzałożycielką Centrum Integracji Społecznej w Jeleśni, wieloletnią wolontariuszką działającą na rzecz dzieci i młodzieży z Zabłocia, zwłaszcza ze Szkoły Podstawowej nr 1, wyróżniona przez Centrum Promotorów Idei Św. Matki Teresy z Kalkuty w Żywcu nagrodą „Miód, Chrzan i Serce”.
2. Anna i Zdzisław Bielowie - Państwo Anna i Zdzisław Biel od 60 lat są małżeństwem. Wspólnie przez wiele lat prowadzili gospodarstwo agroturystyczne, uprawiali warzywa i owoce, hodowali zwierzęta – swoje wyroby sprzedawali mieszkańcom miasta Żywca. Na emeryturze z wielką pasją uprawiają jeden z piękniejszych w Sporyszu ogrodów. Interesują się ziołolecznictwem, zbierają zioła i kwiaty, z których robią domowe kremy i maści. Są dla siebie ogromnym wsparciem.
3. Zofia Gibas - 100 letnia Pani Zofia urodziła się w Ślemieniu w wielodzietnej rodzinie. Od najmłodszych lat ciężko pracowała, pomagając w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców. Jako młoda osoba podjęła pracę w rodzinie żydowskiej i tam jako guwernantka opiekowała się dziećmi. W wyniku przesiedlenia wyprowadziła się na jakiś czas z małżonkiem do Głuchołazów. Po powrocie do Żywca, aż do emerytury pracowała w Papierni. Z pełnym zaangażowaniem oddawała się wychowywaniu dzieci, wnuków i prawnuków.
4. Ireneusz Kaznocha - Pan Ireneusz Kaznocha jest wieloletnim dziennikarzem TVP Katowice. W swojej pracy zawodowej bardzo często podejmuje tematykę związaną z Żywcem, pokazując codzienne życie miasta i jego mieszkańców. Swoją pracę wykonuje rzetelnie, dokładnie sprawdzając zakres tematyczny, którym się zajmuje, a przede wszystkim okazuje szacunek osobom, których te tematy dotyczą. Jego materiały związane z Żywcem można oglądać również w ogólnopolskich serwisach informacyjnych, takich jak „Teleexpress”, „Wiadomości”, czy „ Panorama”.
5. Jerzy Klistała - Pan Jerzy Klistała jest autorem słownika biograficznego „Martyrologium mieszkańców Żywca, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łękawicy, Łodygo-wic, Milówki, Rajczy, Suchej, Węgierskiej Górki w latach 1939 – 1945”. Jest również autorem książki „Harcerstwo w miastach i powiatach Bielska–Białej, Kęt, Oświęcimia” oraz publikacji o żołnierzach i działaczach w obozach koncentracyjnych: Auschwitz–Birkenau, Mathausen, Gusen,Dachau, Ravensbrück, Buchenwald, Majdanek, Oranienburg, Sachsenhausen oraz Flossenbürg.
6. Bronisław Luber - Pan Bronisław Luber jest aktywnym działaczem i autorem publikacji dotyczących wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny. Jako dziecko został deportowany wraz z rodzicami do Generalnej Guberni. W latach 1990 stworzył grupę, która zainicjowała publiczną dyskusję o wysiedleniach w parlamencie. W efekcie jego starań Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich, a później IPN wszczęły śledztwo w kwestii niemieckich odszkodowań dla osób wysiedlonych z Żywiecczyzny.
7. Janina Nabiałek-Mikłos - Pani Janina Nabiałek-Mikłos jest emerytowaną nauczycielka, wieloletnim wicedyrektorem, a później Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, wychowawcą młodzieży, wieloletnią przewodniczącą Rejonowego Zespołu Samokształceniowego Polonistów. Za swoją działalność nagrodzona Srebrną i Złotą Odznaką SKO-PKO, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, Honorową Odznaką PCK, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym M. Żywca.
8. Paweł Moc - Pan Paweł Moc jest wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Trzeźwości-Klub Krokus. Bardzo aktywnie działa na rzecz osób uzależnionych od alkoholu, pomaga im i wspiera w utrzymaniu abstynencji i dążeniu do życia w trzeźwości oraz osobom współuzależnionym rodzinom alkoholików. Organizuje szkolenia na temat choroby alkoholowej prowadzone przez profesjonalistów oraz spotkania dla osób, które zerwały z nałogiem.
9. Jan Ozaist - Jan Ozaist jest długoletnim pracownikiem przedsiębiorstwa Geologiczno – Geodezyjnego Budownictwa Wodnego w Krakowie – sprawującej nadzór i obsługę zapory wodnej w Porąbce, Czańcu oraz w Tresnej. Jest długoletnim instruktorem w stopniu harcmistrza Związku Harcerstwa Polskiego – członkiem komendy chorągwi ZHP w Krakowie. Organizował drużyny harcerskie na terenie Oczkowa i Moszczanicy. Był także inspektorem obsługi geodezyjnej budowy osiedli mieszkaniowych na terenie Żywca.
10. Józef Polak - Pan Józef Polak jest długoletnim aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, a w latach 1989 – 2004 także chóru „Lutnia''. Zaangażowany w organizację Tygodnia Kultury Beskidzkiej jako pilot zespołów folklorystycznych. Od 1990 roku Członek asysty żywieckiej i jej chorąży. Społecznik, gospodarz w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej dbający o estetykę pomieszczeń Towarzystwa.
11. Czesław Romowicz - Pan Czesław Romowicz, rodowity Żywczanin, jest emerytowanym technikiem - mechanikiem amatorem i pasjonatem ślusarstwa, miłośnikiem sztuki ludowej, sakralnej, rzeźbiarzem i twórcą instrumentów ludowych. Jest laureatem konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych w 2012 r. Jego prace i pasja były tematem wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej pt.; „Czy jeszcze pamiętacie?”
12. Andrzej Szewczyk - Pan Andrzej Szewczyk jest emerytowanym nauczycielem matematyki; pasjonatem historii i geografii, społecznikiem, działaczem turystycznym. To prekursor i promotor krzewienia aktywnego wypoczynku, organizator wyjazdów krajowych i zagranicznych, autor wielu artykułów historycznych drukowanych w „Karcie Groni”. Ściśle współpracuje z lokalnym samorządem służąc swoją wiedzą, przy realizacji wydawnictw promujących piękno i walory Żywca i Żywiecczyzny.
Po uroczystej sesji odbył się wernisaż wystawy pt. „Letnie pejzaże”. Autorkami wystawy są: Dorota Babińska-Waluś (grafika), Anna Bukowska-Kołodziejczak (malarstwo olejne), Agnieszka Ciślak (akwarela), Bożena Formas-Mądry (batik) i Klaudia Kwak (rysunek).
źródło: Urząd Miejski w Żywcu