Wpisy do Złotej Księgi Żywca. Kto i za co uhonorowany? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się wczoraj, 20.07 do Złotej Księgi zostały wpisane osoby oraz instytucje.

główne copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Oto lista wpisanych do Złotej Księgi:

1. Maria Wisińska-Kurz - Pani Maria Wisińska-Kurz jest Dyrektorem Biura Poselskiego Posła na Sejm Kazimierza Matusznego. Jest osobą bardzo aktywną, współzałożycielką Centrum Integracji Społecznej w  Jeleśni, wieloletnią wolontariuszką działającą na rzecz dzieci i młodzieży z Zabłocia, zwłaszcza ze Szkoły Podstawowej nr 1, wyróżniona przez Centrum Promotorów Idei Św. Matki Teresy z Kalkuty w Żywcu nagrodą „Miód, Chrzan i Serce”.

2. Anna i Zdzisław Bielowie - Państwo Anna i Zdzisław Biel od 60 lat są małżeństwem. Wspólnie przez wiele lat prowadzili gospodarstwo agroturystyczne, uprawiali warzywa i owoce, hodowali zwierzęta – swoje wyroby  sprzedawali mieszkańcom miasta Żywca. Na emeryturze z wielką pasją uprawiają jeden z piękniejszych w Sporyszu ogrodów. Interesują się ziołolecznictwem, zbierają zioła i kwiaty, z których robią domowe kremy i maści. Są dla siebie ogromnym wsparciem.

3. Zofia Gibas - 100 letnia  Pani Zofia urodziła się w Ślemieniu w wielodzietnej rodzinie. Od najmłodszych lat ciężko pracowała, pomagając w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców. Jako młoda osoba podjęła pracę w rodzinie żydowskiej i tam jako guwernantka opiekowała się dziećmi. W wyniku przesiedlenia wyprowadziła się na jakiś czas z małżonkiem do Głuchołazów. Po powrocie do Żywca, aż do emerytury pracowała w Papierni. Z pełnym zaangażowaniem oddawała się  wychowywaniu dzieci, wnuków i prawnuków.

4. Ireneusz Kaznocha - Pan Ireneusz Kaznocha jest wieloletnim dziennikarzem TVP Katowice. W swojej pracy zawodowej bardzo często podejmuje tematykę związaną z Żywcem, pokazując codzienne życie miasta i jego mieszkańców. Swoją pracę wykonuje rzetelnie, dokładnie sprawdzając zakres tematyczny, którym się zajmuje, a przede wszystkim okazuje szacunek osobom, których te tematy dotyczą. Jego materiały związane z Żywcem można oglądać również w ogólnopolskich serwisach informacyjnych, takich jak „Teleexpress”, „Wiadomości”, czy   „ Panorama”. 

5. Jerzy Klistała - Pan Jerzy Klistała jest autorem słownika biograficznego „Martyrologium mieszkańców Żywca, Jeleśni, Koszarawy, Lipowej, Łękawicy, Łodygo-wic, Milówki, Rajczy, Suchej, Węgierskiej Górki w latach 1939 – 1945”. Jest również autorem książki „Harcerstwo w miastach i powiatach Bielska–Białej, Kęt, Oświęcimia” oraz publikacji o żołnierzach i działaczach w  obozach koncentracyjnych: Auschwitz–Birkenau, Mathausen, Gusen,Dachau, Ravensbrück, Buchenwald, Majdanek, Oranienburg, Sachsenhausen oraz Flossenbürg.

6. Bronisław Luber - Pan Bronisław Luber jest aktywnym działaczem i  autorem publikacji dotyczących wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny. Jako dziecko został deportowany wraz z rodzicami do Generalnej Guberni. W latach 1990 stworzył grupę, która zainicjowała publiczną dyskusję o wysiedleniach w parlamencie. W efekcie jego starań Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich, a później IPN wszczęły śledztwo w kwestii niemieckich odszkodowań dla osób wysiedlonych z  Żywiecczyzny.

7. Janina Nabiałek-Mikłos - Pani Janina Nabiałek-Mikłos jest emerytowaną nauczycielka, wieloletnim wicedyrektorem, a później Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu,  wychowawcą młodzieży, wieloletnią przewodniczącą Rejonowego Zespołu Samokształceniowego Polonistów. Za swoją działalność nagrodzona Srebrną i Złotą Odznaką SKO-PKO, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, Honorową Odznaką PCK, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym M. Żywca.

8. Paweł Moc - Pan Paweł Moc jest wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Trzeźwości-Klub Krokus. Bardzo aktywnie działa na rzecz osób uzależnionych od alkoholu, pomaga  im i wspiera w utrzymaniu abstynencji i dążeniu do życia w trzeźwości oraz osobom współuzależnionym rodzinom alkoholików. Organizuje szkolenia na temat choroby alkoholowej prowadzone  przez profesjonalistów oraz spotkania  dla osób, które zerwały z nałogiem.

9. Jan Ozaist - Jan Ozaist jest długoletnim  pracownikiem przedsiębiorstwa Geologiczno – Geodezyjnego Budownictwa Wodnego  w Krakowie – sprawującej nadzór i obsługę zapory wodnej w Porąbce, Czańcu oraz w Tresnej. Jest długoletnim instruktorem w stopniu harcmistrza Związku Harcerstwa Polskiego – członkiem komendy chorągwi ZHP w Krakowie. Organizował drużyny harcerskie na terenie Oczkowa i Moszczanicy. Był także inspektorem obsługi geodezyjnej budowy osiedli mieszkaniowych na terenie Żywca.

10. Józef Polak - Pan Józef Polak jest długoletnim aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, a w latach 1989 – 2004 także chóru „Lutnia''. Zaangażowany w organizację Tygodnia Kultury Beskidzkiej jako pilot zespołów folklorystycznych. Od 1990 roku Członek asysty żywieckiej i jej chorąży.  Społecznik, gospodarz w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej dbający o estetykę pomieszczeń Towarzystwa.

11. Czesław Romowicz - Pan Czesław Romowicz, rodowity Żywczanin, jest emerytowanym technikiem - mechanikiem amatorem i pasjonatem ślusarstwa, miłośnikiem sztuki ludowej, sakralnej, rzeźbiarzem  i twórcą instrumentów ludowych.  Jest laureatem konkursu  na Budowę Instrumentów Ludowych w 2012 r. Jego prace i pasja były tematem wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej pt.; „Czy jeszcze pamiętacie?”

12. Andrzej Szewczyk - Pan Andrzej Szewczyk jest emerytowanym nauczycielem matematyki; pasjonatem historii i geografii, społecznikiem, działaczem turystycznym. To prekursor i promotor krzewienia aktywnego wypoczynku, organizator wyjazdów krajowych i zagranicznych, autor wielu artykułów historycznych drukowanych w „Karcie Groni”. Ściśle współpracuje z lokalnym samorządem służąc swoją wiedzą, przy realizacji  wydawnictw promujących piękno i walory Żywca i Żywiecczyzny.

 

Po uroczystej sesji odbył się wernisaż wystawy pt. „Letnie pejzaże”. Autorkami wystawy są: Dorota Babińska-Waluś (grafika), Anna Bukowska-Kołodziejczak (malarstwo olejne), Agnieszka Ciślak (akwarela), Bożena Formas-Mądry (batik) i Klaudia Kwak (rysunek). 

 

 

źródło: Urząd Miejski w Żywcu 

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę