Problem skrzyżowania na DW 941 w Ustroniu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, samorządowcy oraz reprezentanci strony społecznej rozmawiali na temat poprawy bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania Drogo Wojewódzkiej w Ustroniu z ulicą Akacjową. W tym miejscu doszło już do kilku głośnych wypadków, z czego jeden w październiku ubiegłego roku okazał się śmiertelny. Na miejscu zginął 15-latek.

skrzyżowanie w Ustroniu

W ocenie mieszkańców najlepszym rozwiązaniem byłby montaż w tym miejscu oświetlenia OLED. Taki scenariusz jest jednym z wariantów branych pod uwagę, natomiast z dzisiejszych ustaleń wynika, że skrzyżowanie zostanie doświetlone, istnieje też duża szansa, że w tym miejscu zostanie postawiony fotoradar.

Z informacji posiadanych przez ZDW w Katowicach wynika, że na wspomnianym skrzyżowaniu doszło od 2016 r. łącznie do 48 zdarzeń drogowych (średnio 6,4 zdarzenia drogowego rocznie), z których zdecydowaną większość stanowią kolizje. Taka liczba zdarzeń drogowych uzasadnia podjęcie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa.

30 czerwca został przywrócony ruch dwukierunkowy na odcinku ul. Akacjowej pomiędzy DW 941 a ul. 3 Maja. Podczas trwającego blisko cztery miesiące obowiązywania awaryjnej zmiany organizacji ruchu, a w praktyce wyeliminowania ruchu kołowego na w/w odcinku ul. Akacjowej, na skrzyżowaniu nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego. Zdaniem ZDW w Katowicach należy dążyć do redukcji punktów kolizji na skrzyżowaniu – opracowany został projekt zmiany stałej organizacji ruchu uwzględniający rozwiązanie kompromisowe, wnioskowane przez samorządy gminy i powiatu polegające na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Akacjowej od DW 941 do ul. 3 Maja. Aktualnie projekt jest w fazie uzgodnień.

- W trakcie rozpatrywania wniosku dotyczącego budowy sygnalizacji świetlnej należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem sygnalizacji świetlnej na drodze, szczególnie jeżeli wniosek ten dotyczy obwodnicy miasta w rejonie atrakcyjnym turystycznie (wyjazd i dojazd do południowych dzielnic Ustronia, Wisły, Istebnej i Szczyrku). Zwracamy uwagę, że sygnalizacja świetlna, która może poprawić warunki ruchu pieszych będzie miała jednocześnie bardzo negatywny wpływ na warunki ruchu kołowego. Wnioski dotyczące budowy wzbudzanej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych obecnie muszą być rozpatrywane w kontekście aktualnego stanu prawnego, zgodnie z którym kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem i ustąpić pierwszeństwa pieszemu oczekującemu lub dochodzącemu do przejścia dla pieszych. Powoduje to, że w skrajnych przypadkach sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych może być powodem znacznych utrudnień w ruchu kołowym jednocześnie zwiększając straty czasu dla pieszych uczestników ruchu, którzy mają możliwość przechodzenia przez jezdnię jedynie w trakcie wyświetlania sygnału zielonego – mówił Zbigniew Tabor, dyrektor ZDW w Katowicach.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że docelowo musimy przebudować ten odcinek drogi przez Ustroń, przygotować koncepcję tych prac nawet na kilkanaście lat do przodu. Na tę chwilę podejmujemy działania doraźne, jak najbardziej konieczne. Burmistrz Ustronia zobowiązał się do doświetlenia przejścia dla pieszych natomiast po stronie województwa będzie przygotowanie dokumentacji dotyczącej ograniczeń związanych z wjazdem na tę drogę i przygotowanie jednego z wjazdów jako jednokierunkowego (łącznik w kierunku ulicy 3 Maja – dop. red.). Jednocześnie apelujemy do Inspekcji Transportu Drogowego o możliwość postawienia w tym miejscu fotoradaru, co przyczyni się na pewno do redukcji prędkości na tym odcinku, finalnie poprawiając stan bezpieczeństwa – ocenił członek zarządu województwa, Krzysztof Klimosz.

- Doświetlenie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ulicą Akacjową zostanie wykonane na przełomie września i października. Przeprowadziliśmy także wycinkę, która poprawi widoczność na tym skrzyżowaniu dla kierowców jadących od strony Wisły i Katowic – dodał burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz akcentując przy tym, że na tym samym odcinku w dzielnicy przebudowywane jest skrzyżowanie, co jest bardzo dobrze oceniane przez lokalną społeczność.

Warto przypomnieć, że na początku czerwca starosta Powiatu Cieszyńskiego i burmistrz Ustronia wnioskowali o wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Akacjowej (dolnej) z jednoczesnym zakazem wjazdu samochodów ciężarowych oraz wprowadzenie nakazu jazdy w prawo i w lewo z ulicy Akacjowej (górnej). ZDW po analizie sytuacji opracował projekt zmiany organizacji ruchu uwzględniając wprowadzenie ruchu jednokierunkowego. Po uzyskaniu zatwierdzenia projektu zmiany stałej organizacji ruchu tut. Zarząd planuje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Akacjowej od DW 941 w kierunku ul. 3 Maja. Urząd Miasta Ustroń odpowiedzialny m.in. za oświetlenie ciągu drogi wojewódzkiej zobowiązał się do podjęcia działań związanych z wykonaniem w 2023 roku dedykowanego doświetlenia przejścia dla pieszych (wyeliminuje to sytuacje jakie przyczyniły się do zdarzeń z udziałem pieszych – brak widoczności pieszych przez kierujących pojazdami dojeżdżającymi do skrzyżowania).

 

źródło: slaskie.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę