Ile jest zwierząt pod Babią Górą? Zbadano to - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ostatnim czasie przeprowadzono w Babiogórskim Parku Narodowym inwentaryzację zwierząt metodą pędzeń próbnych. Co wykazała, ile i jakich osobników butuje w tamtejszych lasach i polach?

Babia Gora

 Jak informują pracownicy parku, jedną ze stosowanych metod inwentaryzacji zwierząt (ssaków- jeleniowatych) w BgPN jest metoda pędzeń próbnych. Jest to metoda skomplikowana logistycznie, pracochłonna, wymagająca zaangażowania dużej ilości osób oraz środków. Metoda ta uważana jest za jedną z najdokładniejszych metod szacowania zwierzyny.

W dniach 25 -27 października 2023 r., w BgPN przeprowadzono inwentaryzację zwierzyny metodą pędzeń próbnych. Prace wykonano na losowo wybranych 6 powierzchniach reprezentujących główne typy siedliskowe lasów BgPN. W inwentaryzacji wzięło udział ok. 100 osób pełniących stałe funkcje podczas prac w terenie jako obserwatorzy (osoby zapisujące zwierzęta z określeniem płci i wieku) czy nagonka (osoby wypędzające zwierzęta z powierzchni). Uczestnikami tej inwentaryzacji byli pracownicy BgPN oraz wolontariusze ze Szkolnego Koła PTT„ Pionowy Świat” z VII LO w Bielsku Białej, Szkolne Koło PTT z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku Białej, członkowie Oddziału PTT w Bielsku Białej , członkowie Koła Przyrodniczego Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wolontariusze Zurich Insurance Company Ltd Kraków.  

Podczas inwentaryzacji stwierdzono gatunki zwierząt łownych: najliczniej jelenie – 49 szt., sarny -5 szt., dziki – 13 szt. i jarząbka. Aktualnie trwa opracowywanie wyników inwentaryzacji.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę