Apel pod Wałką - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego: m.in. sekretarz Jacek Wiśniewski, Jerzy Pilch, członek Zarządu Powiatu, a także Stanisław Kubicius, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego wzięli udział w dzisiejszym (czwartek 20 marca) Uroczystym Apelu pod Wałką.

Apel pod Wałką uroczysty 2025 upamietnienie poległych

Wydarzenie zorganizowane przez burmistrz Cieszyna, związki kombatanckie ziemi cieszyńskiej oraz dowódcę 133. Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie upamiętniło 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, zamordowanych przez hitlerowskich oprawców 20 marca 1942 roku. Na apel złożyły się tradycyjnie odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, „Roty” oraz „My, pierwsza brygada”, przemówienie burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów.

Burmistrz Cieszyna mówiła nie tylko o odległej historii, o której wciąż pamiętamy, ale także o współczesności, w której tak bardzo jest potrzebne poczucie wspólnoty. Apelowała, żebyśmy nie milczeli.

– Dla triumfu zła trzeba, tylko żeby dobrzy ludzi nic nie robili – tymi słowami zakończyła przemówienie.

Z kolei ks. Marek Twardzik, duszpasterz policji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który zmówił modlitwę ekumeniczną wspólnie z ks. Adrianem Pietrasiną z parafii pw. Marii Magdaleny w Cieszynie zwrócił uwagę, żeby przestrzegać… 11. przykazania.

– Niejako dodał je od miesiąca już niestety świętej pamięci Marian Turski. Aby nie być obojętnym. Niech te jedenaście przykazań nie będzie wyryte tylko na kamiennych tablicach, ale w naszych sercach – wyraził nadzieję duchowny.

20 marca 1942 roku pod Wałką zginęli: Józef Bolek z Godziszowa, Adolf Chlebek z Gutów, Józef Czepczor z Łyżbic, Wilhelm Dworok z Kaczyc, Alfons Fójcik z Cierlicka Górnego, Rudolf Gabzdyl z Pogwizdowa, Jan Gaszek z Godziszowa, Jan Halama z Wisły, Rudolf Branny-Heller z Brennej, Karol Jadwiszczok z Ligotki Kameralnej, Benedykt Kabiesz z Kaczyc Górnych, Rudolf Kozyra z Cieszyna, Jan Koźba z Czechowic, Jan Kuśnierz z Gutów, Leopold Leśniara z Poręby, Jan Martynek z Mostów koło Jabłonkowa, Paweł Morżoł z Bystrzycy, Karol Piechaczek z Cieszyna, Karol Przywara z Pogwizdowa, Rudolf Szostok z Wiślicy, Alojzy Szotkowski z Mostów koło Jabłonkowa, Józef Wałach z Wędryni, Alojzy Zuberek z Cieszyna i Alojzy Żebrok z Pogwizdowa.

 

źródło: powiat.cieszyn.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę