Z korzyścią dla pacjentów, ale i personelu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Firma z Żywca opracowała rozwiązanie zmniejszające promieniowanie i podnoszące bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów w trakcie obrazowania śródoperacyjnego.

Promieniowanie famed

Najlepszy na świecie parametr przepuszczalności promieniowania RTG charakteryzuje blat stołu operacyjnego Famed FLARE. Najnowszy wyrób Famedu Żywiec jest przeznaczony do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej. Dzięki zmniejszonej dawce promieniowania potrzebnego do uzyskania zdjęć rentgenowskich, zwiększono bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Zachowanie optymalnej jakości obrazów ułatwi ich interpretację np. w trakcie operacji sercowo-naczyniowych. Roczna sprzedaż stołów operacyjnych generuje średnio ok. 40 proc. przychodów jednego z najbardziej doświadczonych producentów sprzętu medycznego w Europie.

Parametr przezierności blatu stołu operacyjnego Famed FLARE kształtuje się na poziomie 0,36 mm Al*. To wynik lepszy od dotychczas rekordowego, uzyskanego przez jednego ze skandynawskich wytwórców. Blat wykonano w oparciu o technologie kompozytowe, z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym. W efekcie udało się znacząco zmniejszyć ilość artefaktów na zdjęciach rentgenowskich.

– Jestem przekonany, że nasz nowy stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystać z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy. Równie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, osiągnięte właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu promieniowania – mówi Michał Grossy, product manager Famedu Żywiec.

Ograniczenie dawki promieniowania ma szczególne znaczenie wobec podwyższonego ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację.

Nowy stół Famedu Żywiec przetestowano w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. W trakcie testów zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.

– Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed FLARE wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu stołu operacyjnego, który był obiektem porównania. Zmniejszenie dawki ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu w trakcie wykonywania zabiegów, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem. Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski, z Kliniki Kardiologii CMPK, Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Podczas testu urządzenie wykorzystane do pomiaru, Ramię C GE Elite, wskazało dla Famed FLARE dawkę 0,0077 Gycm2**, a wielkość dozy promieniowania dla będącego obiektem porównania stołu do obrazowania innego wiodącego producenta wyniosła 0,0085 Gycm2.

– Ten wynik oznacza kolejne 10 procent mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia. Blat naszego stołu pobił wyśrubowany światowy rekord w ograniczaniu dawki promieniowania rentgenowskiego przekazywanego pacjentowi podczas obrazowania – komentuje Michał Grossy.

Najnowszy stół z Żywca zaprojektowano z myślą o ułatwianiu pracy podczas obrazowania śródoperacyjnego i zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Parametry zakresu regulacji przesuwu, przechyłów i wysokości blatu oraz jego maksymalnego obciążenia, zapewniają przydatność podczas operacji sercowo-naczyniowych, urologicznych, ortopedycznych, neurochirurgicznych czy terapii zwalczania bólu kręgosłupa. Stół jest całkowicie kompatybilny z ramieniem C.

Famed jest głównym partnerem GE Healthcare w zakresie dystrybucji mobilnych urządzeń RTG (ramion C), będąc oficjalnym przedstawicielem amerykańskiego koncernu na polskim rynku. Współpraca w krótkim czasie zaowocowała ok. 10 proc. udziałem w krajowym rynku ramion C.

Wytwórca sprzętu medycznego z Żywca konsekwentnie rozwija działalność, umacniając pozycję zarówno na polskim rynku jak i za granicą. W 2017 roku, liczona rok do roku, krajowa sprzedaż zwiększyła się o przeszło 50 proc. W pierwszym półroczu br., Famed ponowie poprawił wyniki sprzedaży krajowej (wzrost o 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu minionego roku), a eksport w tym okresie wzrósł o 11 proc.

W minionych pięciu latach sprzedaż stołów operacyjnych generowała średnio ok. 40 proc. przychodów Famedu. Sprzęt medyczny spółki dystrybuowany jest w 90 krajach, w tym Chinach. Spółka z Żywca pozostaje jedynym polskim producentem stołów operacyjnych
i łóżek szpitalnych obecnym na tamtejszym rynku.

– Jesteśmy przekonani, że nowa technologia, dzięki której nie tylko Famed FLARE, ale wszystkie nasze stoły operacyjne będą miały optymalne parametry obrazowania medycznego, przełoży się na wzrost sprzedaży w tym segmencie produktowym – podsumowuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę