Pół wieku zawodowych strażaków. Co się zmieniło? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W poniedziałek 1 stycznia 2018 r. uroczystą zmianą służby żywieccy zawodowi strażacy uczcili 50-lecie powstania zawodowego pożarnictwa na Żywiecczyźnie. Zmiana służby rozpoczęła się meldunkiem złożonym obecnemu Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu bryg. Andrzejowi Gracy, wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem hymnu polskiego. Uroczystość zgromadziła wiele znakomitych osób, w ty byłych komendantów KPPSP w Żywcu.

KPPSP Żywiec

Półwiecze historii

Na przestrzeni 50 lat żywiecka Zawodowa Straż Pożarna rozwijała się bardzo szybko. W dniu rozpoczęcia działalności w żywieckiej straży pracowały 23 osoby. Obecnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu liczy 84 osoby. Od powstania do dnia dzisiejszego w szeregach zawodowej straży pożarnej w Żywcu służyło ponad trzysta osób. W początkowym okresie działania strażacy głównie gasili tylko pożary. Obecnie zakres ten został ustawowo poszerzony o poszczególne dziedziny ratownictwa: techniczne, chemiczne, ekologiczne, medyczne i ratownictwo związane z usuwaniem innych klęsk żywiołowych. W roku 1968 strażacy interweniowali 107 razy natomiast w 2017 roku odnotowali 2023 interwencji (w tym: 569 pożarów, 1366 miejscowych zagrożeń, 88 alarmów fałszywych).

Służbę dla Żywiecczyzny Zawodowa Straż Pożarna w Żywcu rozpoczęła 1 stycznia 1968 roku, powołana Uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie, na wniosek ówczesnego Komendanta Wojewódzkiego pułkownika pożarnictwa Stanisława Zarzyckiego. Jednostkę tę zaliczono do IV kategorii, a Komendantem został podporucznik pożarnictwa Czesław Pruski. Powołana Jednostka Zawodowej Straży Pożarnej w początkowej swej działalności zajmowała się gaszeniem pożarów oraz wspomagała działania podczas zatorów lodowych i powodzi. 16 stycznia 1968 roku jednostka wyjechała do pierwszej swojej interwencji, a było to usuwanie zatorów lodowych na rzece Sole w miejscowościach Radziechowy i Cięcina. 
W dniu utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej, strażacy zajmowali siedzibę w zabytkowej remizie przy ulicy Kościuszki. W roku 1990 został oddany do użytku obiekt obecnej siedziby żywieckich strażaków w Żywcu przy ul. Objazdowej 2.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę