Oskarżeni porywacze z Podbeskidzia - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stosowali metodę "na policjanta", przejmując w efekcie łącznie 4,5 mln zł okupu.

Toga prokurator

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom czterech uprowadzeń dla okupu, które miały miejsce w naszym regionie. Oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie Podbeskidzia, zostali czterej mężczyźni: Grzegorz P., Janusz C., Sławomir G. i Jacek S. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że do przestępstw tych dochodziło w latach 2014 -2017. Grupę przestępczą założył i kierował nią Grzegorz P. Członkowie grupy poznali się w zakładzie karnym, a następnie na terenie Bielska – Białej i okolic rozpoczęli typowanie osób, które wybierali jako ofiary uprowadzeń. Oskarżeni dokonywali stosownych sprawdzeń stanu majątkowego, zwyczajów życia codziennego oraz miejsc zamieszkania ofiar, a następnie śledzili je. Na czas negocjacji z rodzinami ofiar, wynajmowali specjalnie przystosowane mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy, dokonując uprowadzeń, posługiwali się metodą „na policjanta”, zatrzymując ofiary do fikcyjnej kontroli drogowej. Używali przy tym atrapy broni palnej oraz przebrania w mundury policyjne. W ten sposób doprowadzili do porwania czterech osób osiągając okup w łącznej wysokości ponad 4,5 mln zł.

Usłyszeli zarzuty

W toku śledztwa prokuratorzy, w wyniku zatrzymania sprawców ostatniego uprowadzenia z listopada 2017 roku, zdołali odzyskać kwotę okopu w wysokości ponad 2,8 mln zł.

„W trakcie postępowania oskarżeni ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów z artykułu 258 par 1 kodeksu karnego oraz 252 par. 1 kk, w tym także do innych przestępstw takich jak rozboje, posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi tożsamość innej osoby oraz posiadania narkotyków.” - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Udostępnij

1
-2
3
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę