Co przyniósł św. Mikołaj dla Jeleśni? MPZP, GOK... - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeleśnię czeka w bliskim czasie sporo inwestycji oraz zmian. Jakie i czy wszystkie się udadzą? Nie wszystko bowiem jest pewne.

Jelesnia Mikolaj

W związku z rezygnacją wójta Mariana Czarnoty z pełnionej funkcji oraz utraty stanowiska wicewójta przez Bronisława Jafernika, gminę od 4 stycznia czeka zarząd komisarza. Kto nim będzie? O sprawie informowaliśmy TUTAJ.
Znaleziony juz został  wykonawca pierwszego etapu rozbudowy Gminnego Ośrodka Kultury. Ma się tego podjąć firma SPEC-MAR Mariusz Caputa ul. Asnyka 17A Pietrzykowice, z ceną oferty 179,9 tys.

Przy szkole na koniec roku

Na placu obok Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleśni pojawiły się palety z kostką brukową. Zgodnie z decyzją mieszkańców sołectwa ma tu powstać wygodny parking za pieniądze z budżetu gminy w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok. 
Budowa chodnika z Jeleśni Dolnej do centrum, o której pisaliśmy TUTAJ, stoi na razie pod znakiem zapytania. Dziś otrzymaliśmy informację od Ryszarda Pacera, rzecznika prasowego Zarządu Drog Wojewódzkich w Katowicach, o prawdopodobnym niewywiązaniu się gminy z umowy. O tym w osobnym artykule.

MZPZ uchwalony ale...

Radni gminy w końcu uchwalili Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla sołectwa Jeleśnia. Nie obyło sie bez perturbacji, a nawet blokowania drzwi przez mieszkańców w trakcie jednej z sesji. Jak to się w końcu potoczyło?

Plan taki musi być zgodny z wcześniej uchwalonym studium zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy zmieniony po uchwaleniu studium plan, po przesłaniu do wojewody, został gminie Jeleśnia zwrócony w celu uzupełnienia i poprawienia. Po wprowadzeniu odpowiednich poprawek plan wyłożony został do ponownego wglądu przez mieszkańców, którzy znów mogli składać do niego uwagi. Wpłynęło takich uwag niemało. Wójt gminy (w osobie wicewójta Bronisława Jafernika) przychylił się do pewnej istotnej uwagi, przedstawionej przez firmę Żywiec Zdrój, której działalność w dolnej Jeleśni jest przedmiotem sporów. Złożona uwaga i jej zatwierdzenie, które pozwoliłoby firmie na działania niezgodne z wolą mieszkańców tej części Jeleśni, wywołały spore poruszenie.

Na współnym posiedzeniu komisji rady gminy, podczas której obecna była  planistka odpowiedzialna, odpowiedzialna za konstrukcję nowego, zmienianego planu, posypały się pytania. Jedna z jej odpowiedzi na pytanie radnego Łukasza Hulbója potwierdziła to, co myślała większość obecnych mieszkańców. Uwaga złożona przez firmę i zatwierdzona przez wójta sprawiłaby, że plan byłby niezgodny z uchwalonym wcześniej studium. Mimo tego wicewójt obstawał przy swoim, zarządzono przerwę, po zakończeniu której posiedzenie komisji po prostu zamknięto.

Kolejna sesja przyniosła spore zmiany. Wicewójt wycofał się z pozytywnego rozpatrzenia uwagi firmy. Za to radni w większości (szczególnie spoza terenu sołectwa Jeleśnia) nie chcieli uchwalenia planu w takim kształcie. Doszło do poważnej scysji z obecnymi na sali mieszkańcami, których nie chciano nawet dopuścić do głosu. W ich imieniu apel odczytał jeden z radnych. Już na samym początku obrad punkt o uchwaleniu MZPZ dla Jeleśni został zdjęty z ich porządku. Gdy równolegle z narastającym niezadowoleniem obecnych mieszkańców przewodniczący rady Ryszard Nowak miał zakończyć sesję, stanęli przy drzwach do sali barykadując je (patrz zdjęcie). Przewodniczący opuścił salę innymi drzwiami, znów skończyło sie na niczym.

W trakcie ostatniej sesji Rada Gminy Jeleśnia w końcu uchwaliła plan w kształcie zgodnym z wolą mieszkańców Jeleśni dolnej, przeciwnych ekspancji firmy na terenie sołectwa. Jest on na razie nieprawomocny i jego ostateczne obowiązywanie zależy od wojewody. Podczas tej samej sesji radni przystapili do ... uchwalania nowego studium zagospodarowania przestrzennego gminy Jeleśnia. A następnie zwołali sesję nadzwyczajną i jednogłośnie podjęli decyzję o przystapieniu do ... zmiany miejscowego planu dla Jelesni. Czy to ukłon w stronę firmy, zobaczymy.

Parking z funduszu

Rok juz się kończy i dopiero teraz przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleśni rusza budowa parkingu. Środki na ten cel pochodzą z funduszu sołeckiego (budżet gminy, mieszkańcy zdecydowali o takim przeznaczeniu środków dla sołectwa Jeleśnia). Inwestycję wykonuje firma Probud.

Udostępnij

5
+4
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę