EkoKarlik, smog i lodowisko "pod chmurką" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Burmistrz Antoni Szlagor odebrał nagrodę Eko-Karlik. W niedzielę, o żywieckim smogu i walce z nim można było przeczytać w popularnym ogólnopolskim portalu.

Eko Karlik

EkoKarlik 25-lecia to nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ma na celu promocję edukacji ekologicznej oraz etyki w działaniu na rzecz ochrony środowiska. Miasto zostało nim wyróżnione.

O żywieckim powietrzu w Oko Press

Tytuł niedzielnego artykułu w tym portalu brzmiał: „Czy mieszkańcy Żywca mają inne płuca niż Włosi? Jak najbardziej zanieczyszczone miasto Europy walczy ze smogiem”? O toksyczności naszej lokalnej atmosfery powiedziano już bardzo dużo. Warto jednak skupić się na kilku niekomentowanych wcześniej akcentach. Przyznaje się tam, że walka ze smogiem to w Żywcu bieg z przeszkodami, a gdyby takie samo zanieczyszczenie powietrza, jak w Żywcu – Zabłociu, było we Włoszech, stan alarmowy byłby tam ogłaszany znacznie częściej, z uwagi na wyraźnie niższy poziom alarmowania.

Darmowa kolej wiatru nie przysporzy

Autorzy artykułu przytaczają opinię Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, iż na zły stan powietrza w Żywcu duży wpływ ma ją warunki meteorologiczne w Kotlinie Żywieckiej, uniemożliwiające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Darmowy przejazd pociągami przez jeden dzień tego nie zmieni.

Konkursy, czujniki i kominy

Dalszą fazę przywołanego już biegu z przeszkodami stanowi wiele inicjatyw, które pozwalają ze smogiem walczyć, ale przetykane są czynnikami o zgoła odmiennym charakterze. Organizuje się konkursy ekologiczne, mierzony jest stan powietrza w poszczególnych dzielnicach. Tymczasem wciąż jest wiele domów i kamienic, z kominów których unosi się toksyczny dym. Nie trzeba do tego artykułu w ogólnopolskim medium, widać to gołym okiem. Za swoisty paradoks uznano w tekście Oko Press fakt, że jeden z kopcących budynków należy do Urzędu Wojewódzkiego i znajduje się w nim filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Żywcu.

24 mandaty – uchwała niewiele wniosła

Według Oko Press w ubiegłym roku Straż Miejska przeprowadziła 287 kontroli, z których 24 skończyły się ukaraniem, jedna – wnioskiem skierowanym do prokuratury, 9 osób pouczono – nie każdy wie, że palenie np. starymi meblami drewno-podobnymi jest niedozwolone. Po wprowadzeniu uchwały „antysmogowej” (1 września 2017) w województwie śląskim Straż Miejska w Żywcu dokonała 108 kontroli, podczas których ukarano 12 osób za spalanie odpadów, ujawniono też jedno spalanie paliwa niedozwolonego, określonego w uchwale. Oznacza to, że tylko ok. 8 proc. kontroli Straży Miejskiej kończy się ukaraniem, pozostałe skargi okazują się bezpodstawne. Chociaż z budynków wydobywa się dym budzący podejrzenia mieszkańców, pochodzi on z dozwolonego paliwa, a przyczyną jego powstawania może być nieumiejętne palenie albo używanie starego pieca.

Imprezy na świeżym powietrzu

Według autora artykułu, władze miasta stoją w rozkroku. Z jednej strony zachęcają do korzystania z nowych źródeł ogrzewania, w jakimś stopniu karają osoby palące niedozwolonym paliwem. Z drugiej – swoimi działaniami bagatelizują skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza. Szczególną uwagę zwróciło uroczyste zakończenie ferii na lodowisku miejskim, organizowane przez Burmistrza, MOSiR i MCK, w porze alarmującego zanieczyszczenia powietrza.

Tymczasem żywiecki Urząd Miejski na 8 marca – Dzień Kobiet – zapowiedział koniec sezonu ślizgawkowego i zakończenie funkcjonowania obiektu, zachęcając do korzystania zeń na finiszu.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę