ZUS może umorzy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od początku kwietnia w bielskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utworzone zostało Centrum Umorzeń II Instancji. Obsługiwać będzie sprawy z całej Polski. Jaki jest zakres działania oraz kto może starać się o umorzenie długu w ZUS, przeczytać można poniżej.

ZUS 3

Do Centrum Umorzeń Drugiej Instancji w bielskim ZUS będą trafiały zagadnienia ze wszystkich oddziałów w Polsce. Pracownicy centrum będą działać na elektronicznych dokumentach, co przełoży się na skrócenie terminu rozpatrzenia spraw i będzie miało korzystny wpływ na wymiar ekonomiczny.

- Jesteśmy przekonani, że klienci Zakładu z całej Polski będą zadowoleni z naszej profesjonalnej obsługi – mówi Marcin Tomecki, zastępca dyrektora ds. dochodów w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej.

Kiedy można umorzyć dług?

Trzeba pamiętać o tym, że aby umorzyć zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, muszą być spełnione bardzo ścisłe kryteria. Dług może być umorzony, m.in. wtedy gdy ZUS stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub dłużnik jest w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
Należność uznaje się za całkowicie nieściągalną, m.in. gdy dłużnik zmarł i nie pozostawił majątku, który pozwala na spłatę długu, ani nie ma spadkobierców lub innych następców prawnych; bądź sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe, ponieważ nie ma majątku, który umożliwia przeprowadzenie takiego postępowania.
Jeśli chodzi o trudną sytuację finansową dłużnika to również w tym przypadku sprawy są bardzo wnikliwie analizowane. Jeżeli dłużnik po opłaceniu należności składkowych nie mógłby zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych dla siebie i rodziny, istnieje przesłanka do umorzenia długu. Również wtedy, gdy dłużnik poniósł straty materialne w wyniku klęski żywiołowej (lub innego nadzwyczajnego zdarzenia), które spowodowały, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności.

- To tylko niektóre ważne powody, które brane są pod uwagę przy umorzeniu długu. Zanim to nastąpi prowadzona jest bardzo szczegółowa weryfikacja i analiza dokumentów przedstawiająca sytuację dłużnika. Dlatego zachęcamy naszych klientów, jeśli już teraz mają problemy z terminowym opłacaniem składek, bądź jakieś zaległości w ZUS, to najlepiej skonsultować się z naszymi doradcami do spraw ulg i umorzeń, którzy wskażą możliwe najlepsze dla płatnika rozwiązania w danej sytuacji. Wyjaśnią jakie warunki należy spełnić, jakie dokumenty należy przedłożyć, by starać się o rozłożenie długu na raty, bądź np. odroczenia terminu płatności – podpowiada Marcin Tomecki, wicedyrektor bielskiego ZUS.

Udostępnij

2
+1
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę