Od początku kwietnia w bielskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utworzone zostało Centrum Umorzeń II Instancji. Obsługiwać będzie sprawy z całej Polski. Jaki jest zakres działania oraz kto może starać się o umorzenie długu w ZUS, przeczytać można poniżej.
Do Centrum Umorzeń Drugiej Instancji w bielskim ZUS będą trafiały zagadnienia ze wszystkich oddziałów w Polsce. Pracownicy centrum będą działać na elektronicznych dokumentach, co przełoży się na skrócenie terminu rozpatrzenia spraw i będzie miało korzystny wpływ na wymiar ekonomiczny.
- Jesteśmy przekonani, że klienci Zakładu z całej Polski będą zadowoleni z naszej profesjonalnej obsługi – mówi Marcin Tomecki, zastępca dyrektora ds. dochodów w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej.
Kiedy można umorzyć dług?
Trzeba pamiętać o tym, że aby umorzyć zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, muszą być spełnione bardzo ścisłe kryteria. Dług może być umorzony, m.in. wtedy gdy ZUS stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub dłużnik jest w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
Należność uznaje się za całkowicie nieściągalną, m.in. gdy dłużnik zmarł i nie pozostawił majątku, który pozwala na spłatę długu, ani nie ma spadkobierców lub innych następców prawnych; bądź sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe, ponieważ nie ma majątku, który umożliwia przeprowadzenie takiego postępowania.
Jeśli chodzi o trudną sytuację finansową dłużnika to również w tym przypadku sprawy są bardzo wnikliwie analizowane. Jeżeli dłużnik po opłaceniu należności składkowych nie mógłby zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych dla siebie i rodziny, istnieje przesłanka do umorzenia długu. Również wtedy, gdy dłużnik poniósł straty materialne w wyniku klęski żywiołowej (lub innego nadzwyczajnego zdarzenia), które spowodowały, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności.
- To tylko niektóre ważne powody, które brane są pod uwagę przy umorzeniu długu. Zanim to nastąpi prowadzona jest bardzo szczegółowa weryfikacja i analiza dokumentów przedstawiająca sytuację dłużnika. Dlatego zachęcamy naszych klientów, jeśli już teraz mają problemy z terminowym opłacaniem składek, bądź jakieś zaległości w ZUS, to najlepiej skonsultować się z naszymi doradcami do spraw ulg i umorzeń, którzy wskażą możliwe najlepsze dla płatnika rozwiązania w danej sytuacji. Wyjaśnią jakie warunki należy spełnić, jakie dokumenty należy przedłożyć, by starać się o rozłożenie długu na raty, bądź np. odroczenia terminu płatności – podpowiada Marcin Tomecki, wicedyrektor bielskiego ZUS.