Co dalej z remontem Janosika? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W żywieckim kinie niebawem czeka widzów wielkie wydarzenie - wizyta Kazimierza Kutza i Olgierda Łukaszewicza. Najprawdopodobniej odbędzie się w ciepłe i duszne popołudnie. Brak klimatyzacji to nie jedyna bolączka. Obiekt wymaga remontu. I jest problem. Konkretów brak, brak też decyzji ministra.

Kino Janosik nast

Warto przypomnieć, że mowa o prawdopodobnie najstarszym kinie w Polsce (na początku nosiło nazwę Urania) i jednym z najstarszych na świecie, biorąc pod uwagę miejsca, w których od początku działało kino. Z jego historią można zapoznać się na tablicach w hallu Janosika.

Pogłoski o remoncie pojawiły się późnym latem ubiegłego roku. Otrzymaliśmy wówczas na ten temat następującą informację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego:

- Informuję, że Instytucja Filmowa Silesia – Film w Katowicach podjęła kroki w celu przeprowadzenia kompleksowego remontu kina. Rozpoczęto prace nad opracowaniem szczegółowej inwentaryzacji budynku na potrzeby wykonania ekspertyzy technicznej stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz koncepcji architektonicznej modernizacji kina. Dokument ten będzie podstawową do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej, która musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków (budynek został wybudowany w 1906 roku i jest objęty częściową ochroną konserwatorską). Instytucja Filmowa Silesia – Film wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Sląskiego o środki finansowe na kompleksową dokumentację projektową Kina Janosik. Projekt ten powinien powstać w 2018 roku i z niego też będzie wynikać wysokość środków finansowych jakie należy zabezpieczyć na realizację kompleksowego remontu. Dopiero po zakończeniu tych działań oraz zabezpieczeniu środków możliwe będzie rozpoczęcie całego procesu inwestycyjnego – powiedział Marcin Gaweł, Kierownik Referatu Prasowego Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jako że przywołany w informacji rok 2018 przekroczył półmetek, ponownie zapytaliśmy w stolicy województwa, czy są jakieś postępy w sprawie tej renowacji. Otrzymaliśmy odpowiedź od Dyrektora Instytucji Filmowej SILESIA FILM Patryka Tomiczka. Wydaje się, że mniej optymistyczną niż jesienna, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że czas ucieka.

-Instytucja Filmowa "Silesia-Film" w Katowicach, do której należy kino "Janosik", dokłada wszelkich starań, aby w możliwie najkrótszym czasie przeprowadzić remont tego pochodzącego z początku ubiegłego wieku i cieszącego się dużym uznaniem lokalnej publiczności obiektu. Kino „Janosik” to miejsce przyciągające ogromną publiczność, której obecność i wymagania wobec tego obiektu każdego roku wzrastają. Dlatego ogromnie zależy nam, aby odświeżenie jego infrastruktury podniosło atrakcyjność budynku zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Chcemy, aby remont ten był przemyślany a jego efekt procentował przez kilka kolejnych dekad.
W tym celu przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach rzetelną inwentaryzację budowlaną oraz złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie dokumentacji projektowej. Pragniemy zebrać niezbędne fundusze, aby móc wykonać solidną i ponadczasową koncepcję przebudowy i nadbudowy istniejącego obiektu (rozważamy pojawienie się nowej sali). Do rozpoczęcia prac remontowych niezbędny jest kosztowny projekt budowlany i obszerna dokumentacja wykonawcza. Tylko dzięki nim możliwa będzie rzetelna modernizacja obiektu. Wciąż czekamy na ostateczną decyzję w sprawie złożonego wniosku, jednocześnie szukając dofinansowania z innych źródeł, które pozwoliłyby nam na dokonanie niezbędnych zmian - przekazał Tomiczek.

Nic zatem jeszcze nie wiadomo.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę