Konsument na granicy - porady w Święto Trzech Braci - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uszkodzone meble, wadliwa kurtka - jak postępować w takich przypadkach? Takich informacji będą udzielać: Europejskie Centrum Konsumenckie Polska oraz jego odpowiedniki z Czech i Słowacji 15 czerwca w Cieszynie.

Doświadczenie Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce (ECK) pokazuje, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości często korzystają z ofert przedsiębiorców w krajach ościennych. Firmy decydując się na rozszerzanie działalności, reklamują się w sąsiadujących państwach, a konsumenci wybierają produkty i usługi dla nich najatrakcyjniejsze i nie muszą zwracać uwagi na odległość. A jeżeli pojawi się problem na linii klient-przedsiębiorca? Odpowiedzią jest Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce należące do ECC-Net, sieci, która bezpłatnie pomaga konsumentom w sprawach transgranicznych w sposób polubowny.

Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce, razem z partnerskimi centrami – Europejskim Centrum Konsumenckim w Czechach i Europejskim Centrum Konsumenckim na Słowacji będą obecne podczas Święta Trzech Braci. Wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, jakie mają prawa konsumenta w Polsce i innych państwach UE, otrzymać darmową poradę prawną w czterech językach, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Gdzie i kiedy można znaleźć "poradnie"?

ECK Polska zaprasza 15 czerwca na stanowisko na Rynku Głównym w Cieszynie, w godz. 12.00-20.00.

Przykładowe sprawy

Uszkodzone meble kuchenne

Konsumentka z Czech kupiła meble kuchenne w polskim sklepie stacjonarnym. Tuż po odbiorze zauważyła uszkodzenia pulpitu, o czym natychmiast poinformowała dostawcę. Została wielokrotnie zapewniona, iż wadliwe elementy będą wymienione. Niestety, tak się nie stało, mimo że upłynęło kilka miesięcy. W związku z tym, zgłosiła się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Czechach, sprawa została przekazana do ECK w Polsce. Po skontaktowaniu się z przedsiębiorcą, ten wymienił wadliwe elementy w pulpicie kuchennym.

Wadliwa kurtka

Konsumentka z Polski kupiła kurtkę na stoisku odzieżowym w miejscowości, leżącej niedaleko czeskiej granicy. Po 3 miesiącach kurtka uległa uszkodzeniu, okazało się jednak, że sprzedawca nie wręczył konsumentce paragonu. Pomimo to postanowiła zgłosić reklamację, żądając wymiany produktu na nowy. Sprzedawca przyjął reklamację, uwzględniając roszczenia konsumentki oraz wystawił paragon, z którego wynikało, że ma siedzibę w Czechach.Po powrocie do domu okazało się, że kwota na paragonie nie odzwierciedlała tej faktycznie uiszczonej przez klientkę (przedsiębiorca wystawił paragon na 120 zł, ponieważ towar w dniu reklamacji był przeceniony, w rzeczywistości konsumentka zapłaciła 150 zł). Po kilku miesiącach nowa kurtka również okazała się być wadliwa. Sprzedawca jednak odmówił wymiany towaru oraz zwrotu zapłaconej kwoty, uzasadniając to zawieszeniem działalności producenta. Dzięki interwencji ECK Polska, konsumentka odzyskała pełną kwotę 150 zł.

„Osaczony” klientami

Polski sprzedawca chcąc rozszerzyć swoją działalność zaczął prowadzić sklep internetowy w języku czeskim. W efekcie konsumentka z Czech zakupiła od niego sukienki, które jednak nie spełniły jej oczekiwań. Zgłosiła więc przedsiębiorcy chęć odstąpienia od umowy i odesłała towar. Sukienki zostały jednak jej zwrócone. Konsumentka próbowała skontaktować się ze sklepem. Wówczas okazało się, że strona internetowa sprzedawcy została zawieszona. Rozczarowana brakiem możliwości kontaktu z przedsiębiorcą, klientka przesłała skargę do ECC-Net. Dzięki interwencji ECK Czechy oraz ECK Polska sprzedawca samodzielnie wysłał kuriera do konsumentki oraz dokonał zwrotu kosztów. W podobnej sytuacji znalazło się jeszcze wielu innych klientów. Przedsiębiorca tłumaczył się mówiąc: „Przerosło mnie zainteresowanie moją ofertą …”.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę