Jak pracowała Rada Miejska – interpelacje - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rok temu informowaliśmy o… niewielkiej liczbie interpelacji, jakie złożyli żywieccy rajcowie w czasie mijającej już kadencji. Czy coś się zmieniło w tej sprawie w ciągu 12 miesięcy?

Ratusz 2018

 Czym są interpelacje?

Interpelacja to indywidualny środek kontrolno-interwencyjny. Za pomocą interpelacji radny może domagać się od organu wykonawczego (burmistrza) podjęcia określonych działań w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy. Złożeniem takowej, radny obliguje burmistrza do przedłożenia informacji na temat stanu faktycznego danej sprawy. Punkt 2. & 13 Regulaminu Rady Miejskiej w Żywcu stanowi: "Radny składa interpelację w sprawach o zasadniczym znaczeniu dla miasta, po wyczerpaniu ustawowej procedury."

 

Dodajmy, że nieco podobny charakter ma zapytanie radnego, skierowane do władzy wykonawczej. Ma ono jednak mniejszy ciężar i dotyczy spraw mniejszej wagi lub nawet może dotyczyć spraw jednostkowych. 

 Żywieccy radni tego nie potrzebują?

 „Interpelacje Radnych” to stały punkt sesji Rady Miejskiej w Żywcu. Wydaje on się być pusty i nieistotny. W ciągu kadencji prawie 50 razy, a tymczasem nasi rajcowie złożyli w tym czasie 2 interpelacje. Nic się więc nie zmieniło od roku. W ciągu tych 4 lat odpowiadali zwykle, że w Żywcu te kwestie rozwiązywane są za pomocą zapytań radnych do Burmistrza i wolnych wniosków, odsyłając niejako do przywołanego przez nas wcześniej punktu regulaminowego mówiącego o interpelacjach.

Pierwszą interpelację złożył we wrześniu 2016 roku radny Grzegorz Glas, a dotyczyła oznakowania ulicy Sadowej. Druga, z września 2017 roku, wpłynęła ze strony radnego Macieja Gibasa. Dotyczyła reformy edukacji i korzystania przez szkoły z możliwości wsparcia ze strony Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 Kłopotliwe sąsiedztwo

Nie rozstrzygamy w tym miejscu tego, czy ilość złożonych interpelacji stanowi kryterium oceny pracy radnych Rady Miejskiej w Żywcu. Zastanawia jednak ten fakt, że jest to ewenement w skali regionu. Jak wygląda ta sytuacja w nieodległych miastach podobnej wielkości i rangi? W Cieszynie złożono w tej kadencji 75 interpelacji. W Wadowicach było ich wręcz kilkaset, w Suchej Beskidzkiej po kilka na każdą sesję. Popatrzmy szerzej. Kilkanaście interpelacji zgłosili radni Jeleśni, a 72 rajcowie z Bielska-Białej.

Dostępność

Na uwagę zasługuje również brak informacji, szczególnie elektronicznej, tego typu działań radnych Żywca. Członkowie naszej Rady Miejskiej posługują się zapytaniami, jednak ich śladu trudno znaleźć, a więc wgląd mieszkańca w tego typu działania jego przedstawiciela jest mocno ograniczony. Przywołane powyżej miasta publikują regularnie na swoich stronach Biuletynu Informacji Publicznej nie tylko interpelacje radnych i odpowiedzi na nie, ale również ich zapytania i wnioski. W przypadku Żywca interpelacji trudno znaleźć na jakiejśkolwiek, oficjalnej stronie internetowej. Pozostaje informacja z Biura Rady Miejskiej, często z 14-dniowym czasem realizacji.

 

Udostępnij

4
+1
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę