Muzeum z nową szefową - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zarząd Powiatu Cieszyńskiego powierzył pani Irenie French pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego, do czasu powołania nowego dyrektora tej placówki, na czas nie dłuższy niż do 31 grudnia 2021 r.

irena-french-przejmuje-stery-w-muzeum-slaska-cieszynskiego

 - Muszę wyjaśnić, że procedura wyboru dyrektora instytucji kultury jest skomplikowana. Otóż zebraliśmy się, my, czyli Zarząd, przedstawiciele Rady Powiatu oraz Rady Muzeum Śląska Cieszyńskiego i spośród kandydatów, którzy się zgłosili, wybraliśmy osobę, która naszym zdaniem była najbardziej kompetentna. Natomiast powołanie na stanowisko dyrektora może nastąpić po spełnieniu ściśle określonych prawem wymogów formalnych, takich jak na przykład zasięgnięcie opinii ogólnopolskiego stowarzyszenia muzealników, czy też spisanie kontraktu. Bez względu na to, kogo byśmy wybrali na to stanowisko, od momentu wskazania tej osoby, do momentu powołania nowego dyrektora, ktoś musiałby pełnić obowiązki dyrektora, informuje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. 

Co istotne - Zarząd wskazał również panią Irenę French na stanowisko dyrektora Muzeum. Oficjalne powołanie może nastąpić dopiero po spełnieniu wymagań formalnych określonymi stosownymi przepisami. - Tak się złożyło, że pani Irena French, jako pracownik Muzeum może te obowiązki pełnić. Po zakończonej procedurze zostanie powołana na stanowisko dyrektora. Płynne nastąpi przekazanie władzy, informuje Starosta.  

Pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French uważa, że jest to dla niej olbrzymi zaszczyt, ponieważ cieszyńskie Muzeum jest najstarszym publicznym muzeum funkcjonującym w dzisiejszych granicach Polski. - Jestem długoletnim pracownikiem tej placówki. Odchodzący w poniedziałek (26 lipca) pan dyrektor Marian Dembiniok pełnił tę funkcję przez 21 lat. I to on przed dziewiętnastoma laty przyjmował mnie do pracy. Pan dyrektor pracował w Muzeum przez prawie cztery dekady, mówi Irena French, p.o. dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego. -

- Chciałabym podziękować mu i chyba nie tylko ze swojej strony, za tę niezwykłą służbę na rzecz historii i dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego, którą pełnił, w czasie kierowania tak niezwykłą placówką. Postaram się być dopełnieniem Jego misji i dalej ją kontynuować. Będę kontynuowała najlepsze działania pana dyrektora, z którymi zetknęłam się przez ostatnie lata, dodaje Irena French. - Oczywiście obecna sytuacja pociąga za sobą pewne zmiany. Obiecuję, że nie będą to zmiany rewolucyjne, ale ewolucyjne, jako że instytucje muzealne mają to do siebie, że nie tyle czas płynie może w nich wolniej, tutaj muszą być dopieszczane pewne kwestie, planuje French. - Poza tym, Muzeum będzie zarządzane przez kobietę, a więc to już sama w sobie będzie zmiana. Mam nadzieję, że podołam temu wyzwaniu i, że będę godną osobą na tym stanowisku. Mam też olbrzymią przyjemność pracować z nieprawdopodobnie kreatywnym i zaangażowanym zespołem, który tworzy nasze Muzeum, ponieważ muzeum nie tworzą same eksponaty, podkreśla French. - Bardzo dziękuję za zaufanie panu Staroście i Zarządowi Powiatu Cieszyńskiego. Mam nadzieję, że tego zaufania nie zawiodę, dziękuje p.o. dyrektorka. -Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego w progi Państwa Muzeum, bo cieszyńskie Muzeum, tak naprawdę, jest skarbem nas wszystkich. Na koniec chcę serdecznie wszystkich zaprosić do odwiedzenia ekspozycji stałej oraz czynną nadal wystawę dotyczącą Ulicy Głębokiej, a więc do miłego zobaczenia w Pałacu Larischów, zaprasza Irena French.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę