ZUS dla UŚ - skuteczna akcja - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko 300 osób skorzystało z porad ekspertów ZUS na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego, które odbywały się w ramach Dni Poradnictwa „ZUS dla UŚ”. Zakres poruszanych zagadnień był bardzo szeroki. Od spraw emerytalnych, rentowych, rehabilitację leczniczą aż po podleganie ubezpieczeniom społecznych z tytułu zawieranych umów o pracę bądź zlecenie. Zainteresowanych sprawami ZUS nie brakowało.

ZUS dla US Cieszyn 2

Spotkania odbyły się w dniach od 21 do 22 listopada, na sześciu wydziałach uczelni aż w czterech miastach, tj. w Katowicach, w Chorzowie, w Sosnowcu i w Cieszynie. Jak się okazało pomysł zorganizowania dni poradnictwa był trafiony. Zainteresowanie poradnictwem ZUS było bardzo duże, tylko w Cieszynie, w ciągu 5 godzin skorzystało 83 osoby, a profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS założyło 25 osób.

Młodzież dopytywała o zasady podlegania ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy zlecenia, w jakich przypadkach pracodawca za studenta będzie odprowadzał składki za wykonaną pracę, a kiedy takich składek nie odprowadza. Pojawiły się też zagadnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego, zasad i wysokości jego wypłaty. Czy każdemu przysługują świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego i z jakich świadczeń może skorzystać niepracująca mama - studentka w związku z narodzinami dziecka.

- Najciekawszymi propozycjami w ramach akcji okazała się możliwość wyliczenia hipotetycznej emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego, zakres oferowanych usług przez PUE ZUS oraz możliwość założenia takiego profilu na platformie ZUS - informuje Monika Willmann z Oddziału ZUS w Bielsku-Białej.

W sumie, we wszystkich oddziałach UŚ uczestniczących w akcji, założono ponad 100 profili na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki niemu klienci mogą na bieżąco sprawdzać stan swojego konta w ZUS oraz podglądać swoje elektroniczne zwolnienia lekarskie, które od 1 grudnia będą już obowiązkowe.

Dni Poradnictwa w ZUS to kolejne wydarzenie realizowane w ramach podpisanego porozumienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Uniwersytetem Śląskim. Frekwencja pokazała, że tego typu inicjatywa jest nie tylko potrzebna, ale konieczna.

Konsultacje na sześciu wydziałach Uniwersytetu Śląskiego prowadzone były przez pracowników z sześciu oddziałów ZUS, tj. ZUS w Bielsku-Białej, ZUS w Chorzowie, ZUS w Chrzanowie, ZUS w Rybniku, ZUS w Sosnowcu i ZUS w Zabrzu.

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę