Magurzanie z kolejną znaczącą nagrodą - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 Nasza grupa folklorystyczna czyli Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygwic może się poszczycić kolejnym triumfem - tym razem odniesionym w stolicy Podhala, podczas wydarzenia folklorystycznego o znacznej renomie.

magurzanie

  Impreza, o jakiej mowa, czyli 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, zakończyła się w piątek w Zakopanem. Prezentowały się tam zespoły nie tylko polskie, ale i zagraniczne - z czterech kontynentów. Między innymi reprezentowały: Słowację, Bułgarię, Turcję, USA. Festiwal zgromadziła 1200 artystów. Wchodzili oni w skład 14 zespołów z zagranicy i 4 z Polski. Liczba bierze się stąd, że zespoły z naszego kraju przechodziły wcześniej specjalne eliminacje. Magurzanie z Łodygowic taki awans uzyskali podczas odbywającego się miesiąc temu Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Impreza określana jest mianem święta góralskiego folku i trwa aż 9 dni. Organizatorem jest Zakopiańskie Centrum Kultury, a patronat nad tegorocznym festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser Duda.

Kategorie, laureaci….

W tym roku zespoły rywalizowały w trzech kategoriach. Pierwsza to zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej – to w niej pierwsze miejsce zajęli Magurzanie z Łodygowic, zdobywając złotą ciupagę. Srebrną otrzymał Giewont z Zakopanego, a brązową zespół Jakubowianie z Łososiny Dolnej. Druga kategoria obejmowała zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej. Zwyciężyła tutaj formacja „Nevrokopski Ensemble” z Bułgarii. Dwie pozostałe nagrody przypadły w udziale Węgrom i Amerykanom. Kategoria trzecia, to zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej. W kategorii trzeciej najlepszy okazał się zespół „Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Topluluğu” (Turcja), srebrny był „Zobor” (Słowacja), a brązowy - „Skopje” (Macedonia).

                                                                                                                                     Magurzanie

To dobry okres dla zespołu z Łodygowic. Na konkursy w Zakopanem zakwalifikowali się zdobywając Złote Żywieckie Serce w konkursie 48 Festiwalu Folkloru Górali Polskich podczas ostatniego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W obu powyższych imprezach zaprezentowali program pt. „Hołdymas po Młócce”. To nie wszystko z ostatniego półrocza gdyż w marcu Zespół Regionalny Magurzanie nagrał swoją drugą płytę CD pt. „Czuwanie z pieśnią”.
Grupa istnieje od 1984 roku. Do jej instruktorów należą:
kierownik i choreograf : Elżbieta Konior
kierownik muzyczny i instruktor śpiewu: Brygida Sordyl
kierownik artystyczny i choreograf: Krystyna Mikociak
akompaniator i instruktor muzyczny: Józef Łanowski
O odniesiony w Zakopanem sukcesie Krystyna Mikociak, założycielka i wieloletnia kierowniczka powiedziała dla Polskiej Agencji Prasowej:
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zawsze staramy się prezentować autentyczny folklor swojego regionu. Występy to wspaniała przygoda i świadczy o głębokim lokalnym patriotyzmie, to ratowanie i utrwalanie kultury naszych przodków".

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę