Kolejny browar, dzięki giełdzie birofila? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Połowa czerwca to czas, kiedy do Żywca zjeżdżają miłośnicy piwa, a w szczególności jego hobbystycznej produkcji. Na terenie Browaru Żywiec odbywa się giełda birofila, dając zainteresowanym możliwość wymiany doświadczeń, a smakoszom degustacji swoich wyrobów. Festiwal posiada nie tylko swoją tradycję i fanów, ale też wpłynął na rozwój piwowarstwa w Polsce. Czasem rodzi się z tego coś więcej.

pinta 3

Pierwszą z giełd przeprowadzono między żywieckimi zamkami, kolejne już w browarze. Zyskiwały na popularności, stając sie największą tego typu imprezą w Polsce i w Europie. Podczas jednej z Giełd Birofiliów, gdy szefem Piwiarni Żywieckiej był ich pomysłodawca Grzegorz Zwierzyna, zorganizowany został konkurs piw rzemieślniczych. Plebiscyt zaowocował nagrodami dla zwycięzców oraz inspiracją dla organizatorów, rozwinięciem formuły konkursu i ustanowienia go cyklicznym. Na kolejnych giełdach domowe piwa oceniało międzynarodowe jury złożone z wybitnych znawców chmielowego napoju.

Pasja połączyła

Na giełdzie pojawił się kiedyś Ziemowit Fałat, politolog i dziennikarz, redaktor czasopisma "Piwosz", później właściciel firmhy Browamator, żeby prezentować sprzęt do produkcji piwa domowego. Stał się potem jurorem konkursu piw domowych i jego współorganizatorem. Wspólnie z Grzegorzem Zwierzyną i Markiem Semlą w 2011 roku założyli w efekcie PINTĘ, firmę produkującą piwa rzemieślnicze. To nawiązanie nie jest lokowaniem produktu, a przejściem do zupełnie istotnej dla naszego regionu informacji biznesowej.

Otóż firma ta planuje otwarcie na naszym terenie swojego pierwszego zakładu produkcyjnego. Do tej pory warzyła swoje piwa w browarach w Zawierciu i Zarzeczu. Inwestycja ma kosztować 12 mln złotych. Według pierwszej wersji nowy zakład miał być zlokalizowany przy drodze Bielsko-Biała – Cieszyn. Ostatecznie jednak stanie na działce w gminie Radziechowy – Wieprz, niedaleko zakładów Żywiec Zdrój. Według szacunków, dzięki browarowi, PINTA ma osiągnąć zdolność produkcyjną 15 tys. hektolitrów, a przede wszystkim zaoferować miejsce pracy kilkudziesięciu osobom. Nowy browar ma być nie tylko zakładem produkcyjnym, ale też miejscem otwartym dla miłośników piw rzemieślniczych i osób zainteresowanych historią piw rzemieślniczych w Polsce. Na ten miesiąc planowane jest ogłoszenie przetargu na generalne wykonawstwo budynku browaru, którego projekt architektoniczny jest autorstwa jednego z biur warszawskich.

A to dokładny harmonogram XXII Międzynarodowej Giełdy Birofilów, organizowanej przez Piwiarnię Żywiecką w dniach 16-17 czerwca.

16.06.2017 (Piątek)

6:00 - Otwarcie Piwiarni Żywieckiej
6:15 - Otwarcie Ogródka Piwnego – Spotkanie kolekcjonerów z całej Polski i nie tylko – wymiana akcesoriów piwnych.
18:00 - Zamknięcie Giełdy

17.06.2017 (Sobota)

6:00 - Otwarcie Piwiarni Żywieckiej
6:15 - Otwarcie Ogródka Piwnego – Spotkanie kolekcjonerów z całej Polski i nie tylko – wymiana akcesoriów piwnych.
15:00 - Zamknięcie Giełdy

Rezerwacja stolików: malgorzata.mrowiec@grupazywiec.pl

Udostępnij

7
+7
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę