Opłaty cmentarne nieco w górę - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podwyżki nie są znaczące, ale jednak są. Jakie stawki będą teraz obowiązywać?

Nagrobek

Prezydent Jarosław Klimaszewski wydał zarządzenie w sprawie cennika opłat za miejsce na cmentarzach komunalnych gminy Bielsko-Biała. Poprzedni cennik ustalony był uchwałą Rady Miejskiej z czerwca 2017 roku. To wtedy przyjęto zapis, który zwrócił uwagę wielu bielszczan, o konieczności opłacenia grobu z rezerwacją na 20 lat. Jak wygląda obecny cennik? Stawki w tym roku wzrosły o około 5%. Opłata za nienaruszalność grobu przez 20 lat to 435 zł (wcześniej 420 zł) dla grobu ziemnego jednomiejscowego, 871 zł kosztuje dwumiejscowy (przedtem 840 zł), 202 zł dziecięcy i 435 zł grób ziemny urnowy.

Dwudziestoletnia rezerwacja miejsca z prawem do postawienia nagrobka to koszt 725 zł (wcześniej 700 zł). Grób dziecięcy to koszt 249 zł. Grób murowany (na 99 lat), to w zależności od ilości osób, 2384 zł – 8757 zł.

Opłata administracyjna za pochowanie w miejscu rezerwowanym wynosi teraz 83 zł w przypadku dziecka (wcześniej 80 zł) i 166 zł za osobę dorosłą. Opłata eksploatacyjna cmentarza (śmieci, woda, toalety) to 331 zł na 20 lat.

Prolongata miejsca na kolejne 20 lat wynosi tyle samo, co w przypadku pierwszej opłaty.

Spośród pozostałych kosztów zwraca uwagę opłata za wynajęcie grobowca przechowalni – 26 zł za dobę; opłata za wynajęcie kaplicy w celu przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej– 166 zł, opłata cmentarna za nadzór techniczny (kopanie grobu) – 135 zł, czy przekazanie praw do miejsca innej osobie – 52 zł.

Jak czytamy w zarządzeniu, miejsca nieopłacone zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych mogą zostać zlikwidowane przez zarząd cmentarza, a nieusunięty nagrobek może być zlikwidowany bez wypłaty odszkodowania.

Udostępnij

1
-1
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę