Famed obok fabryki Mercedes Benz - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Famed Żywiec został wyróżniony w kategorii Zielona Fabryka w ósmej edycji konkursu Fabryka Roku. Drugim laureatem wyróżnienia w tej kategorii została fabryka Mercedes Benz w Jaworze.

Famed-Zywiec-produkcja 3

 Famed Żywiec i Mercedes Benz - Zielone Fabryki Roku

W kategorii Zielona Fabryka Roku członkowie jury oceniali stosowanie w firmach rozwiązań przyjaznych dla środowiska, tj. maksymalną efektywność energetyczną, zgodność z przepisami o ochronie środowiska, ograniczenie do minimum strat w procesach produkcyjnych, gospodarkę odpadami oraz sposoby postępowanie z substancjami niebezpiecznymi. W założeniu organizatorów konkursu nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne powinno uwzględniać wpływ swojej działalności na środowisko, a także gospodarować materiałami, odpadami i energią zgodnie z zasadami ekorozwoju.

Obok Famedu drugą wyróżnioną w tej kategorii fabryką (ex aequo) jest zakład Mercedes Benz Manufacturing Poland w Jaworze. Fabryka w Jaworze jest pierwszą w Polsce w całości napędzaną energią odnawialną.

– Dobre wyniki, a co więcej sukcesywna poprawa efektów, w obszarze ochrony środowiska nie byłyby możliwe bez konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Czystszej Produkcji. Przyznanie prestiżowego wyróżnienia ogromnie nas cieszy. Famed Żywiec udowodnia, że niekoniecznie jedynie globalne firmy, takie jak Mercedes Benz, mogą dawać dobry przykład. Nagroda to również dowód, że sukces biznesowy może iść w parze z odpowiedzialnym podejściem do kwestii środowiskowych – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

 – Mimo iż zagadnienia związane z wpływem działalności firmy na środowisko naturalne są obecne w dyskursie publicznym, to wciąż w wielu firmach ten trend jest czymś nowym. Dlatego napawa nas dumą fakt, iż możemy się pochwalić dwoma dekadami skutecznych starań o lepsze środowisko i czystsze powietrze w Żywcu. Jednak w naszej działalności skupiamy się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa pacjenta i personelu szpitalnego. Rozwijamy technologie ograniczające rozwój bakterii czy minimalizujące szkodliwą dawkę promieniowania RTG, co jest naprawdę istotne dla pacjentów i lekarzy – mówi Michał Grossy, Marketing i Product Manager Famedu Żywiec.

 W Famedzie produkcja rośnie a ilość odpadów maleje

Jak informuje ta żywiecka firma, zakład konsekwentnie doskonali procesy technologiczne. Kilkanaście zrealizowanych w zakresie czystszej produkcji projektów i dobre praktyki Gospodarki Obiegu Zamkniętego pozwoliły uzyskać rekordowe efekty.

Famed wytwarza rocznie ponad 3 tysiące egzemplarzy swoich wyrobów – łóżek szpitalnych, stołów operacyjnych czy wózków do transportu pacjentów. W produkcji zużywanych jest m.in. 288 ton stali różnego gatunku, 135 km rur i profili stalowych, a także tworzywa sztuczne. Surowce, które poddawane są ponownemu przetwarzaniu to stal czarna i nierdzewna, odpady chemiczne po procesach galwanicznych, zużyte pianki poliuretanowe, wypełnienia materaców, opakowania, detale produkcyjne, odpadki spawalnicze, oleje. Wielość frakcji i materiałów, które poddawane są recyklingowi i ponownemu zagospodarowaniu jest wyzwaniem.

 – W Famedzie cały proces odzyskania surowca jest bardziej skomplikowany niż w innych firmach mogących pochwalić się 90 procentowym lub wyższym wskaźnikiem odzysku odpadów. W naszym zakładzie proces ten angażuje wiele osób, na różnych poziomach zarządzania. Ze względu na stopień skomplikowania produkcji wymaga też od nas niebagatelnych nakładów pieniężnych. Dlatego tym bardziej cieszą nas osiągane wyniki, które z roku na rok są coraz lepsze – mówi Michał Grossy.

W 2017 roku w efekcie działalności produkcyjnej spółki powstały 183 tony odpadów, z których niemal 99 proc. zostało ponownie wykorzystanych. Wynik osiągnięty w 2018 roku jest jeszcze lepszy. Famed o prawie 12 proc. zmniejszył – mimo zwiększonej wielkości produkcji – ilość wytworzonych odpadów poprodukcyjnych, do poziomu 160,869 ton. Aż 99,95 proc. z nich przekazano do ponownego zagospodarowania w formie odzysku lub recyklingu przez firmy zewnętrzne. Jedynie 84 kilogramy, czyli 0,05 proc., trafiły do składowania.

– Skuteczna walka z odpadami pozwala nam ograniczać wpływ na środowisko i przynosi wymierne korzyści finansowe. Naszą firmę tworzy zespół około 300 pracowników. To, że efektem działalności tak dużej organizacji są jedynie 84 kg odpadów poprodukcyjnych, które trafiają do składowania, uznajemy za nasz sukces. Prowadzimy także szkolenia realizowane z myślą o podnoszeniu świadomości ekologicznej oraz zwiększaniu zaangażowania pracowników w działania na rzecz środowiska naturalnego – komentuje Małgorzata Kotajny-Szewczyk, Dyrektor ds. Logistyki Famedu Żywiec.

Udostępnij

7
+6
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę