Tunel polsko-słowacki? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odległe, ale dosyć ciekawe plany.

Koleje Slaskie moje lato

Jak informuje portal Rynek Kolejowy, spółka PKP PLK przygotowuje się ogłasza kolejne przetargi na studia wykonalności projektów do realizacji w przyszłej perspektywie unijnej. W ramach tego ma być też przygotowana dokumentacja dla trasy Czechowice – Dziedzice – Zwardoń. Odcinek Żywiec – Zwardoń znajduje się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego. Mimo to dokonano już rewitalizacji odcinka Żywiec – Węgierska Górka.

Zamówienie obejmuje opracowanie studium wykonalności dla zadania „prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – granica państwa". Oprócz linii nr 139 na liczącym 68 km odcinku Czechowice-Dziedzice – Zwardoń obejmuje też budowę łącznic z liniami nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice i 97 Żywiec – Sucha Beskidzka.

 Ponad 100 km/h

Gdyby udało się przeprowadzić ten remont, w efekcie jazda byłaby bezpieczniejsza, wygodniejsza i szybsza. Obecnie linia nr 139 jest na znacznym odcinku jednotorowa, a stan infrastruktury wymusza bardzo niskie prędkości jazdy pociągów. Studium ma wykazać ewentualną możliwość jazdy pociągu na tej trasie 130 km/h, albo nawet 160 km/h po korekcie trasy.

 Tunel

Portal Rynek Kolejowy wyjaśnia, że wykonawca studium miałby zbadać, czy perony m.in. w Soli i Lalikach są w optymalnych lokalizacjach – podobnie jak kończenie biegu pociągów na stacji Bielsko-Biała Główna. Niewykluczone jest przenoszenie przystanków i budowa nowych peronów, w tym w Bielsku-Białej i Żywcu.

Co jednak najciekawsze, wykonawca studium ma skontaktować się ze słowackim ministrem transportu i zarządcą infrastruktury w celu rozpoznania zasadności budowy "wspólnego polsko-słowackiego tunelu"; celem byłoby dostosowanie odcinka linii do ruchu towarowego poprzez ominięcie istniejącego odcinka o najtrudniejszym profilu.

 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę