Katedra św. Mikołaja w trakcie restauracji - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prace naprawcze na dachu i wieży, konserwację portali, drzwi, kamiennej okładziny oraz monumentalnych figur obejmuje m.in. trwający proces restauracji katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej – najważniejszej świątyni diecezji bielsko-żywieckiej.

Katedra sw Mikoilaja

Zdaniem specjalistów, przedsięwzięcie jest konieczne, gdyż zniszczeniu uległy elementy konstrukcyjne podtrzymujące krzyż wieńczący hełm katedralnej wieży oraz fragmenty poszycia dachowego.

W najbliższym czasie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego naprawione zostaną elementy konstrukcyjne drewnianych podestów i deskowanie więźby dachowej, łącznie z impregnacją zabezpieczającą przed pożarem.

Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, zakończył się już pierwszy etap prac konserwatorsko-restauratorskich, obejmujący portale, drzwi i kamienną okładzinę – rustykę dolnej części masywu wieżowego.

- Konserwacji poddano także trzy monumentalne figury św. Jana Nepomucena, św. Jadwigi Śląskiej i św. Mikołaja umieszczone ponad głównym portalem. Dzięki przeprowadzonym działaniom konserwatorskim usunięto pojawiające się pęknięcia i odspojenia warstw piaskowca, z którego wykonano rustykę i same rzeźby” – wyjaśnił i podkreślił, że te prace sfinansowano z ofiar parafian oraz dotacji przyznanej przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Bielska katedra należy do najstarszych zabytków miasta. Kamienna świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja stanęła tu w 1443 r. W 1447 erygowana została parafia, która zarazem otrzymała status głównej kościelnej jednostki administracyjnej w mieście. Patron parafii, otaczający szczególną opieką kupców, był też patronem miasta. Od 1559 do 1630 r. kościół ten, podobnie jak większość świątyń katolickich na terenie Śląska Cieszyńskiego, znajdował się w rękach ewangelików. Wielokrotnie katedrę trawiły pożary i niszczyły żywioły.

Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja pochodzący z 1845 r.. Środkową część masywu wieżowego bielskiej katedry tworzy monumentalne rozwiązanie portalowe inspirowane romańskimi ościeżami spotykanymi w średniowiecznej sztuce Europy Zachodniej. W tympanonie portalu wyobrażono zmartwychwstałego Chrystusa adorowanego przez dwa anioły. Natomiast na ościeżach w owalach przedstawiono popiersia dwunastu apostołów. Ponad portalem na cokole koronującym umieszczono figury świętych – Jana Nepomucena, Jadwigi Śląskiej i Mikołaja, patrona katedry.

Założenie portalowe jest dziełem twórcy fasady katedry Leopolda Bauera, który w latach 1907-1910 dokonał jej przebudowy, nadając jej obecny, rozpoznawalny w świecie kształt. Rzeźby i kamienną dekorację portalu odkuł słynny wiedeński artysta Othmar Schimkowitz (1864-1947).

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę