Reforma gimnazjów w praktyce. Jak w powiecie, jakie koszty? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomimo iż dzieci i młodzież prawdopodobnie w większości nie są z tego zadowolone, to jest to fakt. Wakacje się kończą, a lada dzień rozpocznie się nowy rok szkolny. Nie będzie on taki sam, jak poprzednie. Będziemy się na niego patrzeć i właściwie patrzymy już przez pryzmat wprowadzonej niedawno reformy oświaty, a więc głównie likwidacji gimnazjów. Jak to będzie i ile z obaw się już teraz z ziściło?

 Nieco o reformie

Zmiany wchodzą już od tego roku, jednak likwidacja gimnazjów będzie miała charakter stopniowy, rozłożony na kilka lat. Używając więc określenia modnego w czasie jej powstawania – szkoły te będą wygaszane. W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie, którzy według starego trybu ruszaliby do 1 klasy gimnazjum, pójdą do 8 klasy szkoły podstawowej, a w gimnazjach będą dwa roczniki. Za rok podobnie, a więc wtedy pozostanie w tych drugich szkołach tylko jeden rocznik. Pomimo że od września rzeczywiste przesunięcia uczniów nie będą jeszcze jakieś większościowe, mimo wszystko zastanawiano się już teraz nad skutkami reformy dla szkół. Wiadomo było, że najprawdopodobniej likwidacji całych jednostek gimnazjalnych czy też dużych zwolnień nauczycieli jeszcze nie będzie, niemniej jednak często już jakieś ruchy były wymagane i na przykład nie każda szkoła podstawowa jeszcze rok temu byłaby technicznie przygotowana na przyjęcie siódmoklasistów. Postanowiliśmy sprawdzić, na zasadzie raportu, jak przygotowania do roku szkolnego, przeprowadzane pod kątem reformy, przebiegło w gminach powiatu Żywieckiego.

Gminy

Ogółem stwierdzić można, że nie stało się na razie to, przed czym straszono. W większości gmin nie zlikwidowano żadnej szkoły ponadpodstawowej i nie zwolniono nauczycieli w wyniku reformy: Czernichów, Łodygowice, Gilowice, Jeleśnia, Łękawica, Milówka, Radziechowy – Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka. Głownie dlatego, że w gminach tych, z wyjątkioem milówki, nie funcjonowały Gimnazja jako szkoły w oddzielnych budynkach. Mimo wszystko jednak są przesunięcia i cięcia, a wielu znauczycieli zdecydowało sie na oodpłatne dokształcanie na studiach podyplomowych, byu w przyszłosci uzyskać choć goły etat.

W gminie Koszarawa rozwiązano Zespół Gimnazjalno – Przedszkolny. Przedszkole i 2 klasy gimnazjum zostały włączone do nowo utworzonego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. W gminie Żywiec dzieci z Sp nr 9 przeniesione będą do budynku Gimnazjum nr 1.
Zwolnienia nauczycieli miały miejsce tylko w Węgierskiej Górce. Dwóm osobom rozwiązano umowy w ramach kodeksu pracy, udzielono też 6 urlopów na podreperowanie zdrowia.
Duże remonty, umożliwiające przystosowanie szkół do nowej sytuacji, miały miejsce w gminach: Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Milówka, Radziechowy – Wieprz, Rajcza. Drobne remonty to gminy: Koszarawa, Łękawica, Lipowa. Dobry stan szkół, z uwzględnieniem okoliczności reformy oświaty, został uznany w gminach: Łodygowice, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka i Żywiec.
W żadnej ze szkół wszystkich gmin nie było problemu z miejscem dla wszystkich uczniów. Jak chodzi o podręczniki, tylko gmina Radziechowy - Wieprz nie otrzymała odpowiedzi z Ministerstwa Oświaty w sprawie dofinansowania zakupu podręczników.

Koszty

Które gminy poniosły dodatkowe koszty w związku z przystosowaniem szkół do reformy? Większość z tych kosztów związana była z remontem szkół. Poniosły je: Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Łękawica, Milówka, Radziechowy – Wieprz (znaczne koszty), Rajcza, Ujsoły i Żywiec.

Tylko „Żywiec” protestował

Czy wystąpiły jakieś inne problemy w związku z reformą edukacji? Gminę Węgierska Górka trapiły częste zmiany zarządzeń odgórnych, jeśli chodzi o „księgowanie gimnazjów”. W Żywcu natomiast, jeszcze wiosną, miały miejsce protesty w sprawie przeniesienia dzieci z SP 9 do budynku Gimnazjum nr 1.
Pozostaje życzyć sobie i wszystkim włodarzom, by w następnych latach wygaszania gimnazjów było również tak bezproblemowo.

Udostępnij

3
+2
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę