Osoby zainteresowane niedawną historią Polski może zaciekawić obraz o żołnierzu, który walczył między innymi na zboczach Baraniej Góry.
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował film dokumentalny o walce i losie żołnierzy NDZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Nosi tytuł - „Więzy krwi”. Premierę filmu zaplanowano jest na 1 grudnia, kiedy to przypada 70. rocznica śmierci Flamego. Odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach w godz. 18.00 – 20.00
Twórcą dokumentu jest historyk, reżyser i scenarzysta Dariusz Walusiak, który osobiście poznał kiedyś Antoniego Bieguna „Sztubaka”, dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”.
Kim był Bartek?
Henryk Flame, ps. Bartek, urodził się w 1918 r. w Frysztacie na Zaolziu, skąd jego rodzice przybyli do Czechowic koło Bielska i Białej. Walczył w kampanii wrześniowej. Został zestrzelony nad Warszawą. 17 września został zestrzelony przez Sowietów, którzy wkroczyli na wschodnie ziemie Polski. Zdołał dotrzeć na Węgry, gdzie został internowany. Działał w konspiracji. W październiku 1944 Flame został zaprzysiężony w NSZ. Po w kroczeniu Armii Czerwonej do Polski ujawnił się i wstąpił do milicji, gromadząc wówczas potajemnie broń. Pod groźbą aresztowania, na wiosnę 1945 roku uciekł do lasu, gdzie zorganizował kilkusetosobowy oddział, toczący wiele potyczek z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wielkim wydarzeniem propagandowym była „defilada partyzancka”, przeprowadzona w Wiśle 3 V 1946, na oczach zaskoczonych kuracjuszy i turystów. Latem 1946 roku do struktur oddziału przeniknęli agenci UB, podający się za emisariuszy władz NSZ i uznani za wiarygodnych. Na ich polecenie partyzanci mieli być przerzuceni do amerykańskiej strefy okupacyjnej na terenie Niemiec. W trzech grupach około 200 żołnierzy zostało zamordowanych na Opolszczyźnie. Flame z resztką żołnierzy dotrwał w partyzantce w okolicach Baraniej Góry i 11 III 1947 ujawnił się w PUBP Cieszyn. Sam został zastrzelony 1 XII 1947 w Zabrzegu przez funkcjonariusza MO.