Kluski wg Krysi, pasztecik Marysi - jeleśniańskie przepisy cz. 2. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeleśnia przygotowało ciekawy i ukierunkowany na regionalność projekt w obszarze regionalnej gastronomii, o którym pisaliśmy już TUTAJ. Przed weekendem proponujemy kolejną część szczegółów o lokalej kuchni z Jeleśni i okolicy.

Potrawy GOK Jelesnia copy

W zwiążku z wolnymi dniami będzie to coś "konkretnego", ciekawego, ale też łakocie. Przczytajcie przepisy, a najlepiej spróbujcie przygotować:

Kotlet Mięsno-Szpinakowy z Masłem wg Marysi z Jeleśni
mięso z piersi kurczaka, szpinak rozdrobniony (mrożony), sól, pieprz biały, jajko, bułka tarta, masło
Mięso zmielić dodać odciśnięty i rozmrożony szpinak. Sól, pieprz biały do smaku. Mięso wyrobić na jednolitą masę. Podzielić na jednakowe części. Masło zimne podzielić na części. Wilgotnymi rękoma wkładać masło do środka masy mięsnej i formować, podłużne kotleciki panierować w jajku i bułce. Kotleciki zostawić na 2 h w lodówce, aby dobrze się związały. Smażyć na oleju.

Kluski Ziemniaczane ze Śliwką Węgierską wg Krysi z Pewli Wielkiej
ziemniaki, mąka ziemniaczana, jajka, śliwki węgierka, cukier puder do posypania, masło
Ziemniaki ugotować, przemielić przez maszynkę, ostudzić. Podzielić na cztery części. Jedną część uzupełnić mąką ziemniaczaną, dodać jajka (ilość w zależności od ilości ziemniaków), wymieszać. Formować wałek z ciasta ziemniaczanego, podzielić na kawałki, każdy kawałek spłaszczyć, dodać do środka śliwki węgierki, formować kulkę. Wodę z solą zagotować, kluski wrzucać do wrzącej wody, gotować aż wypłyną na wierzch. Podawać z roztopionym masłem, posypane cukrem pudrem.

Paszteciki Półkruche z Kapustą Kiszoną i Pieczarkami wg Marysi z Korbielowa
na farsz: 500 g kapusty kiszonej-dobrze odciśniętej, 500 g pieczarek, 1 cebula, sól, pieprz, olej do smażenia
na ciasto: 1 kg mąki pszennej, 1 kostka margaryny, 1 kostka smalcu, 200 g śmietany kwaśnej, 3 całe jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 5 dag drożdży, szczypta soli
do posmarowania pasztecików przed pieczeniem: 1 całe jajko
farsz na paszteciki Osączoną kapustę kiszoną kroimy i przekładamy do garnka. Zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy do miękkości około 30 minut – od czasu do czasu mieszając. Ugotowaną kapustę dokładnie odsączamy na durszlaku z wody. Cebulę i pieczarki kroimy w drobną kostkę. Na rozgrzanym oleju na patelni podsmażam pieczarki z cebulą przez około 15 minut tak, aby odparowała woda z pieczarek. Następnie do pieczarek dodajemy ugotowaną i odsączoną kapustę kiszoną, dokładnie mieszamy. Całość podsmażamy jeszcze około 5 minut. Usmażone pieczarki z kapustą przekładamy do miseczki, doprawiamy solą, pieprzem i dokładnie mieszamy.
ciasto półkruche na paszteciki: Na blat wysypujemy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sól, margarynę i smalec. Składniki łączymy ze sobą. Dodajemy jajka i śmietanę i zagniatamy ciasto. Ciasta nie wyrabiamy zbyt długo tylko do momentu, gdy powstanie jednolita gładka masa. Wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na około 30 minut do schłodzenia. Następnie ciasto wyjmujemy na blat, lekko podsypany mąką i rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 3 mm. Na pasek ciasta nakładamy wzdłuż ciasta farsz bliżej jednego z brzegów. Następnie ciasto zwijamy ściśle w rulon, po zwinięciu odcinamy i delikatnie spłaszczam dłońmi od góry. Tak uformowany wałek kroimy nożem na kawałki o długości około 6- 7 centymetrów. Paszteciki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przed pieczeniem paszteciki smarujemy rozmąconym jajkiem. Blachę wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na środkową półkę, pieczemy około 25 minut na złoty kolor.

Ciasto Drożdżowe bez Roboty wg Eli z Korbielowa
1 szklankę ciepłego mleka wlać do miski, do tego 1/3 kostki masła, 5 dag drożdży, cukier do smaku (1/2 szklanki cukru), laskę wanilii zeskrobać (ewentualnie cukier waniliowy), 40 dag mąki, 4 jajka całe (rozbełtać widelcem) wszystko razem wymieszać drewnianą łyżką. Przykryć wszystkie składniki ścierką i dać do wyrośnięcia. Wylać na blachę, wyłożoną papierem pergaminowym. Wyłożyć wszystko owocami sezonowymi. Z reszty masła zrobić posypkę z cukru i mąki. Posypkę dać na górę ciasta.

Udostępnij

7
+6
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę