Zasłużone wyróżnienie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego dopiero teraz? Taka wątpliwość może nasuwać się po piątkowej uroczystości w żywieckim kinie, z udziałem marszałka województwa śląskiego.

Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrała wczoraj w żywieckim Kinie Janosik dziennikarka, reżyserka i reportażystka Halina Szymura, od dziesięcioleci związana z katowicką telewizyjną trójką. Ceremonię poprzedził seans filmowy, pełna sala gości miała okazję obejrzeć film Haliny Szymury pt. "Zwyciężyć śmierć - prof. Rudolf Weigl", opowiadający o polskim naukowcu austriackiego pochodzenia, który opracował szczepionkę na tyfus plamisty, ratując świat przed pandemią tej choroby.
O wyróżnienie Haliny Szymury wnioskowała poseł Małgorzata Pępek. Kapituła odznaczenia nie miała żadnych wątpliwości.
- W zasadzie dziwię się, że to odznaczenie wręczamy dopiero teraz. Pani Halina dla województwa śląskiego, dla kultury i tożasmości regionu wykonała ogromną pracę. Bardzo pani za to dziękuję. To najwyższe i najważniejsze nasze odznaczenie - mówił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Poseł Małgorzata Pępek, która prowadziła uroczystość, podkreśliła, że nie da się w ciągu jednego wieczoru przedstawić całego dziennikarskiego dorobku Haliny Szymury, z wykształcenia muzykolożki.
- Jest mi niezmiernie miło, że właśnie tu, w naszym Żywcu odbiera pani dziś odznaczenie wojewódzkie. Cieszę się, że jest pani dziś z nami - mówiła posłanka.
Po projekcji filmu i wręczeniu odznaczenia mikrofon przechwycił przyjaciel Haliny Szymury, Juliusz Ursyn – Niemcewicz, światowej sławy tenor. Zaśpiewał dla niej kilka operetkowych szlagierów. Część z nich widownia odśpiewała wspólnie z nim na stojąco.
Halina Szymura, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego paryskiej Sorbony, to m.in. autorka programu „Nie tylko o muzyce", prezenterka autorskiego cyklu „Ni ma jak Lwów"; współpracowała z regionalnymi stacjami telewizyjnymi we Francji. Była realizatorką wielkich gali koncertowych, prezentowała studia konkursowe, prowadziła wydarzenia muzyczne wspólnie z Bogusławem Kaczyńskim. Zrealizowała cykl programów z Jerzym Dudą Graczem, jest autorką i reżyserką widowisk telewizyjnych z Zespołem Pieński i tańca „Śląsk". Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Ostatnia jej filmowa rtealizacja to film dokumentalny poświęcony profesorowi Zbigniewowi Relidze - „Profesor od serca". Niezwykle wszechstronna jako dziennikarz, publicysta, prezenter i reportażysta.
- Mój szef w telewizji zawsze powtarzał, że dobry dziennikarz musi umieć w tej pracy wszystko - podsumowała skromna laureatka odznaczenia.

Udostępnij

5
+3
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę